Reklama
Rozwiń

Świętokrzyskie lata pisarza

Ukazujące się obecnie dzieła wszystkie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, które mają uczcić setną rocznicę urodzin pisarza, przypominają o jednej z najwybitniejszej postaci ziemi świętokrzyskiej.

Publikacja: 28.05.2017 22:00

Gustaw Herling-Grudziński. A. Głuszczenko (olej, płótno), 2004, własność Muzeum Narodowego w Kielcac

Gustaw Herling-Grudziński. A. Głuszczenko (olej, płótno), 2004, własność Muzeum Narodowego w Kielcach.

Foto: Muzeum Narodowe w Kielcach

Swoje dojrzałe życie twórca „Innego świata" dzielił między Paryż, gdzie jeździł do Jerzego Giedroycia i paryskiej „Kultury", oraz Neapol, gdzie mieszkał. Ale jego korzenie były w Kielcach i okolicach. Wiązały się też z ukrywanym po wojnie pochodzeniem. Publicznie nie podejmował tej kwestii.

Urodził się 20 maja w żydowskiej, spolonizowanej rodzinie. Jego rodzice mieszkali w Kielcach, ale wiele czasu spędzali też w swoim folwarku w Skrzelczycach. Po dwóch latach został sprzedany. Matka z czwórką dzieci przeniosła się do Kielc, ojciec zaś do domu przy młynie w Suchedniowie, nad rzeką Kamionką, z przyległym stawem otoczonym groblą oraz wieloma hektarami łąk. Posiadłość nazywała się Kuźnia i Fryszerka Berezów i była związana z dziejami Staropolskiego Zagłębia Górniczego.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Regiony
Bezpieczne lato w Warszawie – dla wszystkich
Regiony
Gapowicze regionalnym wyzwaniem dla samorządów
Regiony
Katowice stawiają na miejską infrastrukturę rowerową
Regiony
Dolny Śląsk konsekwentnie wspiera Ukrainę
Regiony
Tak Warszawa podniosła się z ruin