Najlepszy prezent

70-lecie urodzin i 50-lecie pracy naukowej obchodzi profesor Hanna Kóćka-Krenz. Czuwa nad nią anioł stróż dbający o archeologów.

Publikacja: 05.06.2017 00:01

W 1999 roku zespół pod jej kierunkiem odnalazł na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu relikty palatium Mieszka I, później także fundamenty pałacowej kaplicy. Rezultaty wykopalisk na Ostrowie Tumskim przywróciły pamięć o roli Poznania w monarchii wczesnopiastowskiej.

– Ta pamięć została zatarta; rezydencja została zastąpiona książęcym zamkiem w mieście lokacyjnym, wyspa tumska przeszła na własność Kościoła. Zmieniła się więc rola i funkcja Ostrowa Tumskiego. Nic więc dziwnego, że rola Ostrowa Tumskiego i rola Poznania, bo to był przecież czołowy gród, została wyparta z pamięci społecznej i historycznej – uważa jubilatka. Podkreśla, że relikty palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu wskazywane są jako dowód na to, że Poznań był pierwszą stolicą Polski, chociaż trudno jest mówić o istnieniu w czasach piastowskich stolicy w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Między innymi dlatego dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, profesor Hanna Kóćka-Krenz, otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Regiony
Dolny Śląsk konsekwentnie wspiera Ukrainę
Regiony
Tak Warszawa podniosła się z ruin
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem