Roboty, automaty, symulatory kompletnych zdigitalizowanych linii produkcyjnych w pełnym ruchu – taki widok ma zdominować tegoroczną wystawę ITM 2017 Innowacje – Technologie – Maszyny. 1000 firm, przedstawiciele nauki i organizatorzy – Międzynarodowe Targi Poznańskie, próbują zmierzyć się z wyzwaniem, jakie niesienie czwarta rewolucja przemysłowa, zwana już Industry 4.0.
– Jeszcze nigdy tylu pokazywanych w działaniu, sterowanych cyfrowo maszyn, sensorów, obrabiarek na ITM nie było – przyznaje Joanna Kucharska, dyrektor wystawy.
Cyfrowy przemysł na żywo
Roboty w akcji to jednak jedynie namacalny zwiastun tego, co niesie ze sobą przemysłowa rewolucja i najbardziej innowacyjny dziś biznes. Wszystkie procesy zmieniające współczesny przemysł zostaną podczas tegorocznych targów poddane analizom, naukowcy i specjaliści-praktycy doradzą, gdzie szukać najbardziej optymalnych rozwiązań. Temu celowi podporządkowano większość z 14 wydarzeń towarzyszących ITM – konferencji, warsztatów, paneli dyskusyjnych, zaplanowano w sumie 270 spotkań.
W jednym z dziesięciu pawilonów oddanych w tym roku do dyspozycji wystawcom światowa czołówka firm wyspecjalizowanych w digitalizowaniu procesów wytwórczych pokaże na konkretnych przykładach kompletny proces organizowania biznesu w cyfrowym otoczeniu – od projektu, poprzez ścieżkę dochodzenia do precyzyjnie spersonalizowanych rozwiązań w firmie, po zarządzanie inwestycjami i pełną symulację produkcji z wykorzystaniem informacji zgromadzonych w chmurze.
– To wyjątkowe przedsięwzięcie powinno uświadomić gościom tegorocznej wystawy, że rewolucja Industry 4.0 to już rzeczywistość w najbardziej innowacyjnych branżach – mówi dyr. Kucharska.