W Pracowni Technologii Światłowodów UMCS opracowanych jest kilkanaście różnych projektów związanych ze światłowodami i ogólnie fotoniką, czyli nauką zajmującą się przesyłaniem informacji za pomocą światła. Rozwijane są dwa kierunki badań: jeden związany z rozwojem szkła krzemionkowego, drugi to technologia światłowodów polimerowych. Z naukowcami współpracuje kilkanaście zespołów projektowych w Polsce i Europie. Ostatnio zgłosiła się firma, która chce stosować rozwiązania światłowodowe w ubraniach dla żołnierzy, strażaków i innych służb.
– Przygotowujemy rozwiązania m.in. dla branży górniczej, metalurgicznej, medycznej – mówi dr Paweł Mergo, kierownik Pracowni Technologii Światłowodów UMCS.
Impuls do działania
W wypalaniu, produkcji i projektowaniu czujników na gotowych włóknach światłowodowych specjalizuje się Politechnika Lubelska. Uczelnia ma zgłoszonych kilka patentów lub jest w trakcie ich zastrzegania.
Opracowane przez naukowców z politechniki czujniki fotoniczne już znalazły zastosowanie przy mierzeniu PH kobiet w ciąży. Mogą być wykorzystywane przy monitoringu konstrukcji mechanicznych, np. mostów. Na wielokilometrowym obszarze z niezwykłą dokładnością pozwalają mierzyć np. drgania czy uginanie się konstrukcji, a także ich temperaturę. To pozwala na wykrywanie stanów alarmowych i uniknięcie katastrof. Uczelnia wspólnie z PGE pracuje nad zastosowaniem czujników fotonicznych w monitorowaniu urządzeń energetycznych.
Politechnika jest też partnerem projektu, który w jednym z niemieckich instytutów tworzy prototypowy układ do monitorowania ruchu głowy pacjenta i pomiaru biosygnału.