Jedyna taka filharmonia

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” jest wielką, kulturalną atrakcją rozpoczynających się wakacji. 18. edycja już się rozpoczęła.

Publikacja: 04.07.2017 23:00

Koncert zespołu Raz Dwa Trzy był preludium tegorocznego festiwalu

Koncert zespołu Raz Dwa Trzy był preludium tegorocznego festiwalu

Foto: Fotorzepa, Dariusz Kulesza

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski" to fenomen nie tylko na skalę Łódzkiego, ale i Europy. Oto muzycy Filharmonii Łódzkiej oraz zaproszenie goście objeżdżają w wakacje cały region i koncertują, głównie w zabytkowych obiektach, zamkach i kościołach. Magnesem przyciągającym słuchaczy jest nie tylko znakomity program, ale i fakt, że koncerty są bezpłatne, a przecież nie każdego wszak stać na bilety.

Muzyka w plenerze

– Nic tak w województwie łódzkim nie ubarwia lata, jak Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski" – uważa marszałek Witold Stępień. – Gdy rusza w drogę, w ślad za nim podążają melomani i turyści, a na miejscu wyczekują nań mieszkańcy wsi, gmin, miast i miasteczek spragnieni spotkań z dobrą muzyką w najlepszym wykonaniu. Ten festiwal to odkrywanie kolejnych barw regionu, łączenie oryginalnych doznań artystycznych z doznaniami duchowymi, o które łatwiej w zaciszu świątyń, klasztorów, muzeów, sal koncertowych i w otoczeniu parków. W dniach występów nabierają one nowego kolorytu. Nic więc dziwnego, że tęskniąc za latem, tęsknimy za festiwalem – najważniejszym wydarzeniem artystycznym sezonu wakacyjnego w województwie łódzkim i jedną z najważniejszych krajowych imprez. Poza tym, bądźmy szczerzy, nie każdemu do łódzkiej Filharmonii blisko, więc dobrze, że muzycy – oraz towarzyszący im soliści i wirtuozi – ruszają tam, gdzie są wyczekiwani.

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski" w tym roku obchodzi 18. urodziny. Z tej okazji oprócz ponad 20 zróżnicowanych koncertów przygotowano dla mieszkańców województwa łódzkiego moc niespodzianek. Preludium festiwalu był koncert Raz Dwa Trzy w Stacji Nowa Gdynia, który odbył się 17 czerwca oraz występ zespołu wokalnego The Singing Heads, który zaśpiewał 25 czerwca w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Sobolowie. Oficjalnie tegoroczną imprezę otwarto 1 lipca w Skierniewicach, w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wystąpił tam organista Krzysztof Urbaniak, Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Dawida Bera i pianista Zbigniew Rymarczyk.

Dla miłośników opery i operetki przygotowano wieczór upamiętniający Bogusława Kaczyńskiego w Rogowie, który odbył się 2 lipca. To projekt Sławomira Pietrasa, autora scenariusza i konferansjera. Zaśpiewali Joanna Cortés, Joanna Horodko, Anna Lasota – sopran, Tadeusz Szlenkier, Sylwester Kostecki – tenor, Arkadiusz Anyszka, Maciej Ogórkiewicz – baryton. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonię Łódzkiej poprowadziła Agnieszka Nagórka.

Nie tylko barok

13 sierpnia w Tumie w archikolegiacie Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego zaplanowano koncert „Splendor i blask baroku". Wystąpi Altberg Ensemble. W programie znajdą się kompozycje takich twórców, jak: Händel, Albinoni i Vivaldi. W wyjątkowej scenerii dworu w Kalinowej koło Błaszek 26 sierpnia zaplanowano koncert „Nie taki dwór straszny". W programie są liczne fragmenty opery „Straszny dwór" Moniuszki: tercet „Witam was, witam was, kochane dzieciska!", duet „Już ogień płonie", aria Miecznika „Kto z mych dziewek serce której", aria Skołuby „Ten zegar stary", aria Stefana „Cisza dokoła", aria Hanny „Do grobu trwać". Nie zabraknie motywów z „Halki". Zaplanowano mazura oraz arie Janusza – „Skąd tu przybyła mimo mej woli" i Jontka – „Szumią jodły". Usłyszymy poloneza oraz pieśni „Pieśń wieczorna", „Panicz i dziewczyna", „Dziad i baba". Odbędą się też wydarzenia towarzyszące – swojska biesiada i Krajowe Dni Ziemniaka oraz wycieczka autokarowa „Szlakiem dworków szlacheckich".

Nie zabraknie oferty dla fanów jazzu. Kwintet Mateusza Smoczyńskiego zagra 8 lipca w Konstantynowie Łódzkim, 6 sierpnia zaś Monika Borzym zaśpiewa z zespołem nad zalewem Jeziorsko w Siedlątkowie.

Jedną z atrakcji tegorocznej edycji będzie połączenie muzyki z literaturą. Na tym zabiegu artystycznym oparta będzie premierowa propozycja Tomasza Krzyżanowskiego „Spojrzystość, czyli Leśmian na 25 głosów" z Wielkim Chórem Młodej Chorei w Wieruszowie 30 lipca. Podobnie pomyślany jest projekt Joachima Mencla „El Greco" w Zelowie 5 sierpnia oraz program zatytułowany „proMODERN shakespired" w Krośniewicach 20 sierpnia.

Muzyka korzeni

Kolejną atrakcją tegorocznej edycji będzie nawiązanie do muzyki korzeni, w wielu odsłonach, nawiązujących do kultury ludowej bardzo różnych zakątków świata. Na góralską nutę z elementami jamajskimi, czyli reggae, zagrają Trebunie-Tutki w Inowłodzu 29 lipca. Carrantuohill to już od lat polski lider muzyki inspirowanej kulturą celtycką i irlandzką. 12 sierpnia zawita do Sieradza. A jak Lipce Reymontowskie – to musi tam zagrać zespół etnorockowy – 19 sierpnia będzie to Sokół Orkestar.

Wydarzenie zamknie 2 września koncert finałowy „Adam Sztaba Symfonicznie", zaplanowany w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Atrakcją będzie „Marsz", czyli kompozycja specjalna, powstała na zamówienie festiwalu. Muzykę napisał Artur Zagajewski do słów poety Bruno Jasieńskiego.

Ekologicznie

Z okazji 18. urodzin, festiwal proponuje między innymi bezpłatne wycieczki krajoznawczo-ekologiczne z przewodnikiem, które zorganizowane zostaną dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Łodzi, spotkania i prelekcje o tematyce ekologicznej oraz niespodziankę dla miłośników przyrody: konkurs fotograficzny „Ekologiczna wędrówka z Kolorami. Na szlaku bioróżnorodności regionu łódzkiego" zakończony wystawą najlepszych prac w Filharmonii Łódzkiej.

Elementem przyrodniczym festiwalu jest też projekt „Dom dla dźwięków natury". Akcja polega na tym, że w każdej z festiwalowych miejscowości zostanie posadzone drzewo. To symboliczne podziękowanie dla mieszkańców województwa łódzkiego, którzy od 18 lat goszczą imprezę w swoich rodzinnych miejscowościach oraz biorą liczny udział w koncertach. I tak jak Filharmonia jest powszechnie nazywana „domem muzyki", tak sadzone wspólnie drzewo stanie się symbolem domu naturalnych, pięknych dźwięków: szumu wiatru i śpiewu ptaków.

Na wszystkie koncerty, poza finałowym, wstęp jest wolny. Bezpłatny jest również udział w wycieczkach. Liczba miejsc jest jednak ograniczona, dlatego wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego