Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski" to fenomen nie tylko na skalę Łódzkiego, ale i Europy. Oto muzycy Filharmonii Łódzkiej oraz zaproszenie goście objeżdżają w wakacje cały region i koncertują, głównie w zabytkowych obiektach, zamkach i kościołach. Magnesem przyciągającym słuchaczy jest nie tylko znakomity program, ale i fakt, że koncerty są bezpłatne, a przecież nie każdego wszak stać na bilety.
Muzyka w plenerze
– Nic tak w województwie łódzkim nie ubarwia lata, jak Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski" – uważa marszałek Witold Stępień. – Gdy rusza w drogę, w ślad za nim podążają melomani i turyści, a na miejscu wyczekują nań mieszkańcy wsi, gmin, miast i miasteczek spragnieni spotkań z dobrą muzyką w najlepszym wykonaniu. Ten festiwal to odkrywanie kolejnych barw regionu, łączenie oryginalnych doznań artystycznych z doznaniami duchowymi, o które łatwiej w zaciszu świątyń, klasztorów, muzeów, sal koncertowych i w otoczeniu parków. W dniach występów nabierają one nowego kolorytu. Nic więc dziwnego, że tęskniąc za latem, tęsknimy za festiwalem – najważniejszym wydarzeniem artystycznym sezonu wakacyjnego w województwie łódzkim i jedną z najważniejszych krajowych imprez. Poza tym, bądźmy szczerzy, nie każdemu do łódzkiej Filharmonii blisko, więc dobrze, że muzycy – oraz towarzyszący im soliści i wirtuozi – ruszają tam, gdzie są wyczekiwani.
Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski" w tym roku obchodzi 18. urodziny. Z tej okazji oprócz ponad 20 zróżnicowanych koncertów przygotowano dla mieszkańców województwa łódzkiego moc niespodzianek. Preludium festiwalu był koncert Raz Dwa Trzy w Stacji Nowa Gdynia, który odbył się 17 czerwca oraz występ zespołu wokalnego The Singing Heads, który zaśpiewał 25 czerwca w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Sobolowie. Oficjalnie tegoroczną imprezę otwarto 1 lipca w Skierniewicach, w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wystąpił tam organista Krzysztof Urbaniak, Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Dawida Bera i pianista Zbigniew Rymarczyk.
Dla miłośników opery i operetki przygotowano wieczór upamiętniający Bogusława Kaczyńskiego w Rogowie, który odbył się 2 lipca. To projekt Sławomira Pietrasa, autora scenariusza i konferansjera. Zaśpiewali Joanna Cortés, Joanna Horodko, Anna Lasota – sopran, Tadeusz Szlenkier, Sylwester Kostecki – tenor, Arkadiusz Anyszka, Maciej Ogórkiewicz – baryton. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonię Łódzkiej poprowadziła Agnieszka Nagórka.