Walka o artystyczną rewitalizację miasta i jego dzielnic

Gdańska FETA, festiwal teatrów plenerowych i ulicznych, który ożywia miejskie przestrzenie, potrwa od 13 do 16 lipca. Gwiazdą będzie Biuro Podróży.

Publikacja: 10.07.2017 23:00

FETA przyciągnęła w 2016 r. ok. 30 tys. widzów

FETA przyciągnęła w 2016 r. ok. 30 tys. widzów

Foto: materiały prasowe

– Po dwóch latach spędzonych w Forcie Góry Gradowej i na placu Zebrań Ludowych nasz festiwal wraca do poprzedniej lokalizacji – powiedział Szymon Wróblewski, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. – W połowie lipca teatry plenerowe i uliczne znów będą gościć w gdańskich bastionach, opływie Motławy i na Starym Przedmieściu w Gdańsku.

Szymon Wróblewski podkreśla, że wyprowadzając się ze Starego Przedmieścia, robił to tymczasowo.

– Dziś FETA swoim rozmachem i wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców stoi przed kolejnymi wyzwaniami – powiedział.

– Festiwal musi, powinien wręcz, swoim zasięgiem rewitalizować większe tereny miasta. Dlatego właśnie nadchodząca edycja została zaplanowana w dwóch dzielnicach: na Starym Przedmieściu i sąsiadującym z nim Dolnym Mieście w Gdańsku, czego wymaga od nas strategia rozwoju miasta – dodał.

Nazwę festiwalu trzeba rozumieć, uwzględniając wszystkie jej znaczenia: nie chodzi tylko o występy w plenerze i na ulicach, ale też dawanie dzielnicom bodźca do zmian, wspieranie i poszerzanie działań rewitalizujących miasto oraz aktywizujących lokalną społeczność poprzez spotkania z artystami i gośćmi-widzami. Festiwal wykorzystuje tkankę miejską w nowy sposób. Organizatorzy dobierają spektakle tak, by ukazać potencjał zwykłych miejsc. Park przestaje być jedynie zielonym terenem, a staje się areną do działań teatralnych, zbiornik retencyjny przekształca się w ważny element spektaklu teatralnego. FETA każdego dnia oferuje do kilkudziesięciu prezentacji, bywa, że granych jednocześnie w różnych lokalizacjach. W 2016 r. przyciągnęły 30 tys. osób.

W tym roku festiwal otworzy spektakl „Mane, Tekel, Fares" przygotowany przez gospodarzy, czyli Teatr FETA. Zostanie pokazany na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych – zainspirowany „Sądem Ostatecznym" Hansa Memlinga, najcenniejszym eksponatem Muzeum Narodowego w Gdańsku. W bogatej plastycznej formie padną pytania, co dla współczesnego człowieka znaczą takie słowa, jak „piekło" i „niebo". Tak jak na obrazie flamandzkiego mistrza anioły będą kolorowe, z pięknymi skrzydłami pokrytymi pawiami piórami. Rozpocznie się walka dobrego ze złem, walka o każdą duszę. Baczenie na wszystko będzie miał złoty Archanioł Michał, na którego wadze można sprawdzić wartość duszy, wartość ludzkiego żywota.

Tymczasem 14 i 15 lipca na boisku na Jałmużniczej zaprezentowany zostanie słynny spektakl poznańskiego Biura Podróży „Silence. Cisza w Troi". Kontekst przedstawienia tworzą zatrważające rzezie i czystki dokonujące się na Bliskim Wschodzie, których rezultatem jest masowy exodus ludności w bezpieczniejsze miejsca. Biuro Podróży opowiada o nich – o uchodźcach.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA odbywa się cyklicznie od 1997 roku. Po raz pierwszy miał miejsce w trakcie obchodów 1000-lecia Gdańska.

Organizatorem jest „Plama" Gdański Archipelag Kultury. Pierwszą szefową była do 2011 roku Elwira Twardowska, potem zastąpił ją Szymon Wróblewski.

Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego