Kiedy kończyła się wojna i Polacy z Kresów uciekali przed komuną na Zachód, Kazimierz Górski i jego brat Jan pozostali w Warszawie, a siostry rozjechały się po Polsce. Jadwiga trafiła do Wrocławia, Helena do Koszalina, a Łucja i Anna zamieszkały w Szczecinie. Podobnymi drogami szły prawie dwa miliony Polaków.
Kiedy po wojnie Szczecin znalazł się w granicach Polski, a większość Niemców z niego wyjechała, miał tylko niespełna 80 tysięcy mieszkańców. W roku 1950 było ich już o 100 tysięcy więcej. Większość z nich przybyła tu ze Wschodu. Jak wszędzie na ziemiach zachodnich i północnych (nazywanych przez propagandę Odzyskanymi), nowi mieszkańcy próbowali zorganizować sobie życie na wzór tego, jakie musieli porzucić. Sport zajmował w nim ważne miejsce. Początkowo zakładali kluby, łącząc się w nich po znajomości lub według profesji. KS Odra Szczecin zrzeszała przede wszystkim piłkarzy z Poznania, WKS Pancerni – z Lubelszczyzny i wojskowych, a Pionier – z Warszawy, Krakowa i Lwowa. Pierwsze koszulki i spodenki piłkarzy Odry i Pioniera uszyte były z niemieckich flag.
Do końca lat 40. powstało w Szczecinie kilka klubów branżowych: ZKS Budowlani, KS Drukarz, Spółdzielczy KS Czarni, KS Gastronomia, KS Hutnik, KS Metalowców, portowy KS Kotwica, KS Motor przy Państwowych Zakładach Przemysłu Motoryzacyjnego, tramwajowy KS Piast, KS Szczecin pocztowców czy KS Cukrownik. Oczywiście musiał też być klub milicyjny MKS Szczecin. Od roku 1948 stał się Gwardią, a później Arkonią i występował nawet w I lidze.
Najpierw był Sztorm
Dzisiejsza Pogoń powstała 21 kwietnia 1948 roku. Połączyli się wtedy piłkarze Portowca z bokserami koła sportowego Związku Walki Młodych „Zryw". Utworzyli Klub Sportowy Sztorm i przybrali barwy granatowo-bordowe. Szczecin ma niebiesko-czerwone, jak Lwów. Czy młodzi sportowcy, wśród których byli kresowiacy, chcieli, by klub nosił nazwę Pogoń, na cześć tego najstarszego, kultowego, ze Lwowa? Być może. Tyle że w tamtych latach było to niemożliwe. Przekonali się o tym młodzi ludzie na Śląsku, powołujący do życia Polonię Bytom, Piasta Gliwice i Odrę Opole. Mogli przyjąć barwy Pogoni, ale nie nazwę.