Już od siedmiu lat w Technoparku realizowany jest program inkubacji dla nowych przedsięwzięć, przede wszystkim z branży IT. Skorzystało z niego blisko 50 przedsiębiorców. – Z kolei od dwóch lat obserwujemy także wysyp programów realizowanych jako krótsze, ale intensywne formy warsztatowe, których zadaniem jest przygotowanie startupu do pozyskania finansowania – informuje Katarzyna Witkowska, menedżer działu rozwoju Technoparku Pomerania i prezes Klastra IT.
W regionie jest wiele inicjatyw promujących przedsiębiorczość, jak Startup Weekend, branżowe spotkania czy wydarzenia w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Duża część z nich jest realizowana oddolnie, przez entuzjastów. – Brakuje natomiast większej liczby stałych programów, niezależnych od tzw. unijnego finansowania projektowego – uważa Witkowska.
Jak odnieść sukces
Dużo się mówi o problemach młodych przedsiębiorców z pozyskaniem finansowania, ale co ciekawe, najczęstszym powodem niewprowadzania innowacji w zachodniopomorskich firmach jest po prostu brak dobrych pomysłów – wynika z badań przeprowadzonych przez Urząd Statystyczny w Szczecinie na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Natomiast wśród barier najwięcej przedsiębiorstw wymienia brak możliwości finansowania innowacji z wewnętrznych źródeł.
– Istotną barierą rozwoju dla startupów wydają się również wysokie obciążenia podatkowe i ograniczenia prawne. Dla młodych firm wyjątkowo wymagające jest też pozyskiwanie klientów – podkreśla Łukasz Jucha, główny specjalista z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Jego słowa potwierdzają przedsiębiorcy. Ci, którym udało się odnieś sukces, podkreślają, że składa się na niego wiele czynników.