Odpady przetwarzają i zamieniają w susz

Spółka Bioelektra Group w ramach konkursu „The Circulars" została nagrodzona na Forum w Davos za innowacyjność. Nad projektem pracuje zespół inżynierów ze Szczecina.

Publikacja: 20.07.2017 22:30

Absolwenci Politechniki Szczecińskiej są autorami technologii oraz software'u, zarządzającego technologią przetwarzania odpadów, którą uznano za najbardziej inspirujące, nowatorskie rozwiązanie, stymulujące rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym. To absolwenci przekonali zarząd spółki do tego, aby utworzyć oddział R&D (badań i rozwoju) w Szczecinie. – Zatrudniliśmy kolejne osoby z Politechniki Szczecińskiej, wierząc, że w ten sposób czerpiemy z jej najlepszych kadr. Jednocześnie dajemy zespołowi w Szczecinie praktycznie wolną rękę w rozwijaniu technologii przetwórstwa produktów i frakcji po procesie Bioelektra, ukierunkowując ich jedynie co do ich praktycznych zastosowań na rynkach, które nas najbardziej interesują. Technologia Bioelektry jest unikalna, ponieważ pozwala zagospodarować niemal wszystkie odpady składowane obecnie na wysypiskach – mówi „Rzeczpospolitej" Jarosław Drozd, prezes Bioelektra Group SA. Metoda znalazła już zastosowanie. W Różankach w województwie warmińsko-mazurskim funkcjonuje już sześć niezależnych urządzeń „RotoSTERIL BEG7000" służących do sterylizacji odpadów nasyconą parą wodną. Następnie realizowane jest efektywne sortowanie na poszczególne frakcje, w celu ich ponownego wykorzystania. Trafiają tam odpady z Olsztyna, a nawet Warszawy. Elementy biodegradowalne, czyli głównie żywność, która stanowi dużą część masy odpadów i odpowiada za ich zapach, zamieniane są w susz, którego można użyć jako nawozu, surowca do budowy cegieł, lekkiego kruszywa budowlanego czy paliwa alternatywnego. Dzięki nowatorskiemu procesowi łatwiej również wyodrębnić resztę odpadów, na przykład plastik czy metal, ponieważ są suche. Władze spółki deklarują, że rozwiązanie pozwala na odejście od spalania zmieszanych odpadów oraz od uciążliwego selekcjonowania.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Regiony
Dolny Śląsk konsekwentnie wspiera Ukrainę
Regiony
Tak Warszawa podniosła się z ruin
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem