Aktualizacja: 26.07.2017 23:00 Publikacja: 26.07.2017 23:00
Foto: Rzeczpospolita, Krzysztof Deczyński
Rz: Tylko do końca wakacji będzie można oglądać Dom Mikołaja Kopernika w obecnym kształcie, potem rozpocznie się przebudowa. Do kiedy potrwa i co zyskają zwiedzający po jej zakończeniu?
Marek Rubnikowicz: Rewitalizacja Domu Mikołaja Kopernika potrwa do czerwca 2018 roku, a jej koszt wyniesie około 14 milionów złotych. Środki na ten cel pochodzą z programu „Toruńska Starówka – etap II". W planach mamy gruntowną przebudowę obu kamienic przy ul. Kopernika 15 oraz 17. Zupełnie zmieni się ekspozycja, która zostanie powiększona i unowocześniona. Dom Mikołaja Kopernika będzie nie tylko muzeum poświęconym jego osobie, ale także opowieścią o kosmosie, rozwoju nauki, odkryciach geograficznych, dążeniu do wiedzy. W podziwianiu wystawy pomogą audioprzewodniki, aplikacja mobilna oraz liczne multimedia. Z pewnością wielkie wrażenie zrobią filmy w jakości 5D ilustrujące m.in. Wielki Wybuch czy lot nad XV-wiecznym Toruniem, a także hologram astronoma, który sam przedstawi swoje dokonania. Wielkim wyzwaniem jest także adaptacja poddasza i przywrócenie wysokiej więźby. Pojawią się również udogodnienia dla niepełnosprawnych, których do tej pory brakowało, m.in. od strony podwórza zamontowana zostanie winda.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Toruńscy radni wystosowali apel do resortu kultury w sprawie budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Pytają, czy inwestycja będzie kontynuowana?
19 października 1984 r. funkcjonariusze komunistycznej Służby Bezpieczeństwa dokonali zabójstwa księdza. Przez cały rok organizowane są wydarzenia, których celem jest upamiętnienie tego kapłana i jego przesłania.
Ministerstwo Kultury nakazało wstrzymać realizację budowy centrum filmowego w Toruniu. Urzędnicy twierdzą, że chcą urealnić koszty inwestycji.
- Serdecznie pozdrawiam widzów TV Trwam, od wielu lat nie mogę się doprosić możliwości wystąpienia na antenie społecznych mediów toruńskich - mówił w czasie konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski.
Do 18 października można głosować na najlepszy turystyczny spot promocyjny na świecie. W konkursie biorą udział trzy polskie produkcje.
W ramach bogatego wachlarza usług społecznych i zdrowotnych są także usługi związane z udostępnianiem mieszkań. Na dofinansowanie takich działań mogą liczyć podmioty z Kujaw i Pomorza.
Bydgoska Wyspa Młyńska razem z Młynami Rothera została wybrana na jeden z 16 nowych Cudów Polski. To nowe serce Bydgoszczy – zielona enklawa tętniąca życiem w samym sercu miasta. Urzekła bydgoszczan i zachwyca turystów, którzy tu przyjeżdżają w coraz większej liczbie.
Urzędnicy z Leszna w Wielkopolsce przez cztery dni w tygodniu pracują krócej niż osiem godzin. Od września podobne rozwiązanie będzie też obowiązywać także we Włocławku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas