Teraz jest ku temu doskonała okazja, bo Polska ma dostęp do środków unijnych, które pozwalają planować i budować drogi ekspresowe i autostrady zdecydowanie szybciej.
Jakie wynikają z tego korzyści? Otóż dzięki rozwiniętej sieci dróg region dolnośląski może się rozwijać w sposób bardziej dynamiczny. Dzięki nim na Dolny Śląsk z większym impetem mogą zawitać inwestorzy. Przy drogach kluczowych dla regionu, a także transportu międzynarodowego mogą pojawiać się nowe firmy, centra logistyczne. Tym bardziej że region dolnośląski jest przecież doskonale usytuowany, blisko Czech i Niemiec.
Dlatego cieszą mnie ostatnie komunikaty wrocławskiej regionalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak informuje Małgorzata Szumiata, rzeczniczka Dyrekcji, od 1 lipca do 3 września 2017 r. autostrada A4 na odcinku dolnośląskim przez miesiące wakacyjne będzie w pełni przejezdna. Przypomina ona jej niebagatelną rolę. Bo oto autostrada A4 jest częścią trasy międzynarodowej E40 i przebiega od portu Calais we Francji do wschodnich krańców Kazachstanu. A4 w Polsce rozpoczyna swój bieg przy granicy polsko-niemieckiej w Jędrzychowicach koło Zgorzelca. Łączna długość autostrady A4 wynosi 672 km, a w województwie dolnośląskim ma niecałe 194 km. Przebiega poprzez okolice Zgorzelca, Lubania, Bolesławca, Legnicy, Wrocławia.
Przypomnę, że niebawem droga ta połączy się z ekspresówką S3. Powstająca droga Nowa Sól–Legnica zlokalizowana jest na terenie województwa lubuskiego i dolnośląskiego. Długość odcinka w województwie dolnośląskim liczy niemalże 50 km. Już w przyszłym roku, jak obiecują wykonawcy, da ona możliwość szybkiego przemieszczenia się na północ.
Na dolnośląskich drogach prowadzonych jest teraz kilka innych dużych inwestycji drogowych. Dzięki temu ruch samochodów zostanie wyprowadzony z kilku miast, np. poza Bolków. Obwodnica tego miasta będzie miała długość 7,8 km. Pod koniec lutego została podpisana umowa na budowę kolejnego odcinka wschodniej obwodnicy Wrocławia, która połączy autostradę A4 z drogą krajową nr 8 od miejscowości Dobrzykowice do Długołęka. Nowa trasa miejscami będzie miała dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Na odcinku dziesięciu kilometrów powstaną dwa mosty oraz estakada i wiadukt kolejowy.