Naukowo, technicznie i filmowo

EC1 Łódź – Miasto Kultury to miejsce, które ożywi rewitalizowane tereny nowego centrum miasta. Już wkrótce będzie przyciągać tłumy.

Publikacja: 01.08.2017 23:00

Budynek EC1 obok podziemnego dworca Łódź Fabryczna stał się ikoną Nowego Centrum Łodzi

Budynek EC1 obok podziemnego dworca Łódź Fabryczna stał się ikoną Nowego Centrum Łodzi

Foto: Fotorzepa, Paweł Augustyniak

Wschodnią część dawnej elektrowni opanuje – zgodnie z łódzką tradycją – film. Dokładniej: Narodowe Centrum Kultury Filmowej. W przygotowaniu trzy sale kinowe, oko widza mają też przyciągać interaktywne wystawy: „Materia kina" zaprezentuje kolejne etapy powstawania filmu – od prac nad scenariuszem, przez dobór aktorów, scenografię, charakteryzację i pracę na planie, po montaż, efekty specjalne, udźwiękowienie i dystrybucję. „Mechaniczne oko" opowie o historii i przyszłości technologii filmowych. Przewidziano też spacer szlakiem historii rodzimego filmu – „Kino Polonia".

Gwiazdy nie tylko filmowe

W planach jest również pracownia badań nad kulturą filmową wraz z multimedialną czytelnią, zlokalizowana w panoramicznych salach z widokiem na dworzec Łódź Fabryczna. Będzie nosić imię prof. Jerzego Toeplitza, wybitnego historyka kina, współtwórcy szkół filmowych w Łodzi i Sydney. Całość będzie gotowa w roku 2020.

W tej części budynków mieści się także Łódź Film Commission, czyli jednostka udzielająca pomocy filmowcom – od poszukiwania planów filmowych po wsparcie w uzyskaniu pozwoleń niezbędnych do realizacji projektu (EC1 Łódź – Miasto Kultury jest koproducentem m.in. ostatniego dzieła Andrzeja Wajdy „Powidoki").

Wschodnią część EC1 uzupełnia Planetarium, jedno z najnowocześniejszych w Europie. Pod kopułą o średnicy 18 metrów znajduje się 14-metrowy ekran sferyczny oraz system projekcyjny o rozdzielczości 8K. W repertuarze gwiazdy (np. prezentacja „Gwiazdozbiory letniego nieba" wraz z omówieniem) i gwiazdy (muzyka U2 i Pink Floyd, której towarzyszą pokazy wyprodukowane w technologii fulldome).

Energia wiedzy

Relacja z Planetarium pozwala na płynne przejście do części zachodniej, w której trwają przygotowania do otwarcia Centrum Nauki i Techniki. Tu też zaplanowano trzy wystawy stałe: „Przetwarzanie energii", „Mikroświat-makroświat" oraz „Rozwój wiedzy i cywilizacji".

Pierwsza ze ścieżek jest już gotowa, a jej tematyka wiąże z duchem miejsca – to przecież stąd w 1908 roku popłynął prąd dla miasta.

Po ponad stuleciu od epokowego wydarzenia Łódź wciąż płynie z prądem, toteż dla gości Centrum przygotowano mapping (projekcję wyświetlaną na budynku lub, jak w tym przypadku, na urządzeniu) pozwalający „zajrzeć" do wnętrza historycznego turbogeneratora, który pracował w elektrowni od 1930 roku – prezentacja pokazuje, co działo się wewnątrz maszyny.

W pomieszczeniu dawnej Nastawni na zwiedzających czeka strategiczna gra kooperacyjna – jej celem jest sprawne dowodzenie elektrownią. Strategiczna, bo zarządzanie kolejnymi elementami systemu (konwejer, kotły, turbozespoły, systemy chłodzenia i usuwania odpadów) wymaga pomyślunku i śledzenia aż 12 ekranów. Kooperacyjna – bo sukces zależy od współpracy i komunikacji w grupie uczestników.

Nagrodą za opanowanie pojedynczych elementów systemu będzie awans i kod dostępu do jednego z dwóch ekranów kierowniczych, które zarządzają pracą całej elektrowni. – W ten sposób nasi goście poznają skomplikowane zagadnienia techniczne i naukowe – mówi Michał Buława, kierownik Działu Ekspozycji CNiT EC1. – Dzięki nowoczesnym technologiom i aktywności zwiedzających pierwsza łódzka elektrownia znów pośle w świat niezwykłą energię – energię wiedzy.

– Wszystkie eksponaty tworzące ścieżkę „Przetwarzanie energii" są już na miejscu. Obecnie sprawdzamy poprawność ich działania i wprowadzamy korekty – informuje „Rz" Michał Kędzierski z EC1 Łódź.

Kolejna strefa, „Mikroświat-makroświat", obejmuje sześć stanowisk. – Trzy składają się z infografik i opowiadają o kwarkach, budowie atomu i kryształach czyli, generalnie, o budowie materii. Trzy kolejne są interaktywne – wylicza Michał Buława.

I tak, na stanowisku pt. „Jaki to pierwiastek?" – znajdzie się maszyna losująca kule z liczbami atomowymi węgla, azotu, jodu, tytanu i całej reszty oraz quiz wymagający odpowiedzi na tytułowe pytanie. „Budujemy atomy, cząsteczki" to z kolei gra pozwalająca na budowanie atomów, cząsteczek i związków chemicznych z mniejszych elementów. Wielka mała kreacja odbywa się na czterech stołach dotykowych.

– Zjawiska, które obserwujemy w makroświecie tłumaczymy przy wykorzystaniu budowy mikroświata – wyjaśnia kierownik Działu Ekspozycji. Uzupełnieniem zwiedzania będą projekcje w sferycznym kinie 3D.

Trzecia ze ścieżek „Rozwój wiedzy i cywilizacji" opowie o historii nauki – od zasad rządzących przyrodą przez prawa naukowe po powstałe dzięki nim wynalazki.

– Złoży się na nią około 60 eksponatów i zespołów stanowisk, dzięki którym zwiedzający będą mogli wykonać najważniejsze doświadczenia z historii nauki oraz sprawdzić w praktyce, jak działają i gdzie na co dzień stosowane są najważniejsze prawa fizyki – zapowiada Bogdan Janus z Działu Ekspozycji EC1. – Na stanowiskach będzie można wykonać proste pomiary, a ich rezultaty przeanalizować potem w domu czy szkole.

Centrum przyjmie pierwszych gości pod koniec roku.

Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break