Wschodnią część dawnej elektrowni opanuje – zgodnie z łódzką tradycją – film. Dokładniej: Narodowe Centrum Kultury Filmowej. W przygotowaniu trzy sale kinowe, oko widza mają też przyciągać interaktywne wystawy: „Materia kina" zaprezentuje kolejne etapy powstawania filmu – od prac nad scenariuszem, przez dobór aktorów, scenografię, charakteryzację i pracę na planie, po montaż, efekty specjalne, udźwiękowienie i dystrybucję. „Mechaniczne oko" opowie o historii i przyszłości technologii filmowych. Przewidziano też spacer szlakiem historii rodzimego filmu – „Kino Polonia".
Gwiazdy nie tylko filmowe
W planach jest również pracownia badań nad kulturą filmową wraz z multimedialną czytelnią, zlokalizowana w panoramicznych salach z widokiem na dworzec Łódź Fabryczna. Będzie nosić imię prof. Jerzego Toeplitza, wybitnego historyka kina, współtwórcy szkół filmowych w Łodzi i Sydney. Całość będzie gotowa w roku 2020.
W tej części budynków mieści się także Łódź Film Commission, czyli jednostka udzielająca pomocy filmowcom – od poszukiwania planów filmowych po wsparcie w uzyskaniu pozwoleń niezbędnych do realizacji projektu (EC1 Łódź – Miasto Kultury jest koproducentem m.in. ostatniego dzieła Andrzeja Wajdy „Powidoki").
Wschodnią część EC1 uzupełnia Planetarium, jedno z najnowocześniejszych w Europie. Pod kopułą o średnicy 18 metrów znajduje się 14-metrowy ekran sferyczny oraz system projekcyjny o rozdzielczości 8K. W repertuarze gwiazdy (np. prezentacja „Gwiazdozbiory letniego nieba" wraz z omówieniem) i gwiazdy (muzyka U2 i Pink Floyd, której towarzyszą pokazy wyprodukowane w technologii fulldome).