Do 2015 roku w Lesznie odbywała się tylko jedna impreza muzyczna – Międzynarodowe Leszczyńskie Warsztaty Jazzowe, których było już 12 odsłon, w tym roku – trzynasta. Pomysł na festiwal Leszno Barok Plus związany jest z historią miasta. Choć dziś śladów nie widać już tak wiele, to jednak Leszno jest miastem baroku, które właśnie w tamtych czasach rozkwitało. Maria Leszczyńska, córka Stanisława i przyszła żona króla Francji Ludwika XV, była też mecenaską sztuki.
– Chcieliśmy, żeby Leszno nie kojarzyło się tylko jako miasto, które słynie z żużla – mieszka tu przecież prawie 70 tysięcy ludzi o różnych upodobaniach i potrzebach, także kulturalnych – wyjaśnia Rafał Kotomski, dyrektor festiwalu Leszno Barok Plus. Leszno jest miastem, które nie ma tradycji muzycznych ani szkół kształcących w tym zakresie. Chodziło o to, by spróbować jakoś wyrównać te braki. I żeby imprezą miasto żyło.
Inne epoki
Nazwa festiwalu „Barok Plus" oznacza, że poza głównym gatunkiem muzycznym, który jest tematem imprezy, ambicją festiwalu jest prezentowanie wielu gatunków muzyki – baroku, romantyzmu czy muzyki współczesnej. Publiczność może zetknąć się także z innymi epokami muzycznymi, a także rodzajami sztuki.
– Już w czasie pierwszej edycji festiwalu dodany został spektakl teatralny i nieco muzyki romantycznej. Także teatr uliczny i balet – przypomina Rafał Kotomski. – Po pierwszej edycji zrozumiałem też, że festiwal barokowy to byliby co roku ci sami muzycy, co najwyżej tylko w zmieniających się konfiguracjach. I wtedy postanowiliśmy zapraszać też innych muzyków.
W tym roku będzie to m.in. Orkiestra Kameralna Ferenca Liszta z Budapesztu (Liszt Ferenc Chamber Orchestra). Niegdyś nazywana Academy of St. Martin-in-the-Fields Europy Wschodniej, w latach 70. i 80. XX wieku była jedną z najsłynniejszych europejskich orkiestr kameralnych, prowadzoną przez znanego lidera Janosa Rollę. Od ponad półwiecza orkiestra jest stale obecna na międzynarodowej scenie muzycznej i należy wciąż do czołowych zespołów kameralnych na świecie. Grają na współczesnych instrumentach. W świecie barokowym nie jest specjalnie uznana, ale to świetny zespół, a lista solistów, który z nimi występował, jest imponująca, ostatnio była to Martha Argerich.