Aktualizacja: 08.08.2017 12:16 Publikacja: 08.08.2017 12:16
Michał Stankiewicz
Foto: materiały prasowe
W Gdańsku nadano temu sporą rangę. Był tłum ludzi, władze, sporo mediów, a wszystko przy uroczystej oprawie. Prawie jakby otwierano stadion lub wielki most łączący dwie połowy miasta.
Położona nad Motławą kładka połączyła starówkę z wyspą Ołowianką. Dzięki niej, by dostać się na wyspę, nie trzeba już iść wzdłuż Motławy do Zielonego Mostu. Ale nie tylko o samą Ołowiankę chodzi. To piesze przejście jest kolejnym krokiem w postępującej rewitalizacji miasta i ożywieniu obszarów poprzemysłowych wokół rozlewiska Wisły. Z jednej strony rzeki na postoczniowym obszarze powstaje tzw. Młode Miasto, które ma być nowoczesną dzielnicą mieszkalno-usługową. Z drugiej strony tam, gdzie leży Ołowianka, także się dzieje. Gdańska marina, ulice Szafarnia czy Stągiewna nie przypominają już tych sprzed lat. Dzięki tej kładce dwie poprzemysłowe połówki miasta zbliżą się do siebie i jeszcze bardziej zaczną tętnić życiem. Tym bardziej że w planie jest już budowa kolejnej kładki, która połączy Długie Pobrzeże z Wyspą Spichrzów. Z kolei Most Stągiewny, łączący tę właśnie wyspę z Szafarnią, do wojny działający jako zwodzony, ma zostać przywrócony do swojej dawnej funkcji. Dzięki czemu miejską marinę będzie można rozbudować. Obecnie pęka w szwach, co było widać na niedawno zakończonych żeglarskich mistrzostwach Europy. Wielka przebudowa dopiero się rozkręca.
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpra...
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto...
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regional...
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas