Rz: Czym się będzie wyróżniać 49. edycja festiwalu – który odbędzie się w dniach 17– 25 sierpnia 2017 r. – na tle poprzednich?
Agnieszka Nowak-Gąsienica:
Tradycyjnie pod Giewontem spotkają się góralskie zespoły z całego świata oraz znawcy i miłośnicy folkloru. Co roku zapraszamy inne zespoły, tym razem będą to reprezentanci Francji, Słowacji, Rumunii, Węgier, Ukrainy, Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Serbii, Turcji, Kazachstanu, Rosji (Jakucja – Syberia), Tajwanu oraz Ameryki Północnej (polonijny zespół Wanta z Chicago), a także polskie zespoły zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Giewont z Zakopanego, Magurzanie z Łodygowic, Jakubkowianie z Łososiny Dolnej, Śwarni Łojce z Sadku-Kostrzy oraz gospodarz festiwalu, Zespół im. Klimka Bachledy z Zakopanego. Nowe będzie miejsce – piękny zielony plener na Górnej Równi Krupowej, nowy, bardziej komfortowy namiot festiwalowy i trochę nowości, które urozmaicą program konkursowych występów.
Czy z myślą o tegorocznej edycji przygotowano specjalne premiery?
W ramach koncertów towarzyszących pokażemy w tym roku dwa ciekawe projekty. 23 sierpnia zespół 9 SIYŁ, promując swój nowy album, wystąpi z koncertem „Nowej wiesny przyseł cas". Będzie to okazja, by posłuchać tradycyjnych śpiewek i nut podhalańskich, ale także być świadkiem ciągłości kulturowego przekazu i przekonać się, że wyniesione z domu rodzinnego umiłowanie tradycji jest kontynuowane i pielęgnowane przez młode pokolenie. Z kolei 24 sierpnia zobaczymy widowisko „Chłopcy pośli na zbój" prezentujące folklor górali podhalańskich, żywieckich i spiskich w wykonaniu trzech zespołów: Grojcowianie z Wieprza, Zielony Jawor z Krempach i Zornica z Zakopanego. Specjalny repertuar zaproszeni artyści przygotowali także na koncert „Na folkową nutę", który odbędzie się 18 sierpnia. Wspólnie wystąpią najpierw dwie wyjątkowe wokalistki z Polski i Ukrainy: Hanka Wójciak i Susanna Jara, a w drugiej części Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner, Barbara Giewont i zespół Turnioki zabiorą nas w muzyczną podróż inspirowaną folklorem w muzyce i to zarówno w dziełach klasycznych, jak i w piosence oraz muzyce folkowo-rockowej.