„Wybieraj z szerokiej oferty barek we Francji, Holandii, Irlandii, Włoszech, w Niemczech i w Polsce (Mikołajki). Pamiętaj: wszystkie barki posiadają ogrzewanie i instalację ciepłej wody. Aby wynająć barkę, nie potrzebujesz żadnych uprawnień" – tak zachęca firma Punt (inne firmy podobnie) do turystyki wodnej. Od dwóch lat w Polsce oprócz pływania barkami po Mazurach jest to możliwe także po Pętli Żuław. Pętla Żuławska to niezwykle atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej. To szlak niezapomnianej przygody, którą można przeżyć, płynąc barką turystyczną. Pętla Żuławska to także element Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 biegnącej z Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych, północną Polskę, do Kaliningradu, a dalej drogą wodną Niemna (Pregołą i Dejmą do Kłajpedy). Na przyjęcie turystów czeka nowoczesna infrastruktura wodniacka.
I oto pojawia się w naszym kraju trzecia wodniacka pętla – Wielka Pętla Wielkopolski, tworzona przez rzeki Wartę i Noteć. To najdłuższy w Polsce szlak wodny żeglugi śródlądowej, mierzący prawie 700 kilometrów. Wyznacza go Warta, Noteć, Kanał Bydgoski, Kanał Notecki, Jezioro Gopło oraz Kanał Ślesiński wraz z polodowcowymi jeziorami.
Szlak ten, liczący dokładnie 690 km, przebiega przez takie miejscowości województwa wielkopolskiego, jak: Ślesin, Konin, Pyzdry, Śrem, Poznań, Oborniki, Wronki, Sieraków, Międzychód, Krzyż Wielkopolski, Wieleń, Drawsko, Czarnków, Ujście. Przebiega również przez teren województw lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Poprzez dostęp od zachodu do Odry, jej dopływów i kanałów łączących ją z drogami wodnymi Brandenburgii, Wielka Pętla jest skomunikowana z zachodnią Europą, a poprzez Kanał Bydgoski z Wisłą i innymi rzekami Drogi Wodnej E 70 aż z Kaliningradem. Aplikacja GPS na urządzenia mobilne to pierwszy kompleksowy nośnik informacji turystycznej szlaku wodnego Wielka Pętla Wielkopolski. Aplikacja jest bezpłatna i zawiera blisko 600 atrakcji turystycznych zlokalizowanych w pobliżu szlaku, o obiektach zabytkowych, szlakach rowerowych i pieszych oraz obszarach przyrody chronionej. Dostępne są także informacje praktyczne o bazie noclegowej, aktualnie odbywających się imprezach. Podróżowanie ułatwia funkcja geolokalizacji.
– Pętla to również 35 marin i przystani, wypożyczalnie kilkudziesięciu jachtów i kilkuset kajaków. Wzdłuż szlaku ciągną się dwa parki narodowe i osiem krajobrazowych, są liczne śluzy, drogi rowerowe, zabytki. W aplikacji na smartfona opisano aż 582 różne atrakcje Wielkiej Pętli Wielkopolski, a zaplanować wycieczkę można z dowolnego miejsca, dzięki planerowi na stronie internetowej – wyjaśnia Daria Miedziejko z Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej.
Szlak Wielkiej Pętli to możliwość zobaczenia prawdziwie dzikiej przyrody, w przeciwieństwie do Mazur, które miejscami w sezonie bywają zatłoczone. Przepłynięcie całej Pętli wyczarterowaną barką zajmuje około dwóch tygodni, kajakiem – miesiąc. Wielka Pętla Wielkopolski uzyskała w 2015 roku Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny w Polsce oraz Grand Prix Nagrody Przyjaznego Brzegu – wraz z Nagrodą Ministra Sportu i Turystyki z 2016 roku.