– Po pierwsze, chcemy zdobyć doświadczenie w organizowaniu uroczystości i wydarzeń promujących historię i tradycję w sposób nowoczesny. Po drugie, chcemy przedstawić wkład miast Zagłębia Dąbrowskiego w odzyskanie niepodległości. Nie można zapomnieć, że mieszkańcy Sosnowca i innych miast ościennych czynnie włączyli się w tę walkę. Powstanie styczniowe, rewolucja 1905, wybuch I wojny światowej oraz utworzenie I Kompanii Legionów Zagłębia Dąbrowskiego czy powstania śląskie oraz plebiscyt były przełomowymi wydarzeniami nie tylko w historii naszego narodu, ale także dla naszej lokalnej tożsamości.
Celem pierwszego Zjazdu Miast Piłsudskiego jest spotkanie przedstawicieli ośrodków, które w szczególny sposób honorują jego dziedzictwo. Jak podkreślają organizatorzy, ma być on początkiem twórczej współpracy w kreowania przez samorządy wspólnej drogi do ogólnopolskich obchodów 100-lecia niepodległości Polski w 2018 roku.
Podczas zjazdu na ulicach Łodzi będzie wiele atrakcji historycznych. Jedną z nich będzie piknik historyczny „Spotkanie z Piłsudskim", podczas którego zobaczymy inscenizacje łódzkich wątków biografii Józefa Piłsudskiego. Na ul. Piotrkowskiej będzie można spotkać legionistów, damy, policjantów, urzędników z tamtej epoki. Będzie prezentacja uzbrojenia, kosztowanie „przysmaku Piłsudskiego", przemarsz wojsk, pokaz mody. Występy artystyczne towarzyszące piknikowi również będą miały charakter retro.
Z kolei do młodzieży skierowana jest gra miejska „Śladami Józefa Piłsudskiego po Łodzi", której uczestnicy mogą nie tylko poznawać historię, ale i odkrywać w miejscach współczesnych Łódź dotąd nieznaną.
Pobyt Piłsudskiego w Łodzi był zaledwie krótkim epizodem w jego bogatej biografii, ale bardzo istotnym dla późniejszych poczynań. Józef Piłsudski przyjechał do Łodzi późną jesienią 1899 roku, a opuścił miasto 17 kwietnia 1900 roku pod eskortą żandarmów. Cel obecności w Łodzi był jasny – druk „Robotnika", pisma, które organizowało Polską Partię Socjalistyczną. Wydrukował łącznie 35 numerów przy średnim nakładzie ok. 1900 egzemplarzy. Dotknęła go tutaj jedyna wpadka w działalności konspiracyjnej, ale groziła mu nawet kara śmierci. 6 sierpnia 1919 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Łodzi, którego akt nadania rok później wręczył Piłsudskiemu ówczesny prezydent miasta Aleksy Rżewski. W mieście działa Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin, a podczas Zjazdu Miast Piłsudskiego zostanie odsłonięty pomnik Legionisty w parku Legionów.
Zjazdu Miast Piłsudskiego,odbędzie się 22 i 23 września.