Miasto piwem stojące

Olbracht Fest 2017 – piotrkowskie święto piwa przypominające bawarski Oktoberfest – zacznie się 16 września. To tylko jedna z wielu odsłon produktu turystycznego Miasto Piwowarów.

Publikacja: 05.09.2017 21:00

Piotrków Trybunalski ochodzi w tym roku swoje 800-lecie

Piotrków Trybunalski ochodzi w tym roku swoje 800-lecie

Foto: Fotolia

Olbracht Fest, zwany też „dożynkami chmielowymi", będzie trwał dwa tygodnie. Na gości czekać będą m.in. koncert Tyrolskiej Kapeli Stefana, nauka jodłowania, konkursy picia piwa na czas i wiele innych atrakcji. Do każdego piwa dodane zostaną tradycyjne precle, a na stołach zagości specjalne, festiwalowe menu nawiązujące do tradycji kuchni bawarskiej. Organizator wydarzenia, browar Olbracht, pokaże gościom, jak waży się piwo, i oprowadzi ich po browarze.

Piwny festiwal to tylko jedna z atrakcji, jakie Piotrków oferuje miłośnikom złotego trunku. Niedawno w mieście już po raz piąty odbyła się Biesiada Trybunalska, z zabawami i konkursami piwnymi, jarmarkiem, koncertami i zabawami biesiadnymi oraz potańcówką. A turyści, którzy odwiedzą miasto, mają do wyboru wiele dodatkowych atrakcji związanych z piwem. Powstał nawet specjalny projekt turystyczny – Miasto Piwowarów.

– Tradycje browarnicze w naszym mieście mają ponad 530 lat – mówi Kamil Cichecki, koordynator projektu Miasto Piwowarów. – Z racji tego, że szlachta zbierająca się na sejmach piła dużo piwa, warzenie tego trunku wiąże się nierozerwalnie z historią miasta. Również dziś piotrkowskie browary nawiązują do tej tradycji, przede wszystkim dwa największe – Sulimar i Jan Olbracht.

Browar Olbracht można zwiedzać. W mieście działa też Muzeum Piwowarstwa, które w sierpniu zostało odświeżone i jest dostępne dla indywidualnych zwiedzających (wcześniej zwiedzać je mogły tylko grupy). Jednym z najciekawszych eksponatów jest tam instalacja browarnicza zawieszona... do góry nogami. Skrzynki stojące w paletach i butelki znajdujące się w skrzynkach sprawiają wrażenie, jakby miały gościom muzeum za chwilę spać na głowę. Zwiedzający poznają tam również całą historię browarnictwa w Piotrkowie.

W tym samym budynku znajduje się Centrum Edukacji Browarniczej i sklep dla miłośników piwa. Znajdziemy w nim wszystko – od produktów do warzenia trunku poprzez składniki, kapsle, butelki itp. do instrukcji, w jaki sposób zacząć przygodę z piwowarstwem. Są też np. kosmetyki piwne, produkowane głównie w Czechach.

– Do załogi sklepu należą doświadczeni piwowarzy, którzy zawsze chętnie służą pomocą i dobrą radą – mówi Kamil Cichecki. W Piotrkowie znajdują się też łaźnie piwne, w których znajduje się sauna, strefa relaksu i kąpiele w baliach z suszem piwnym. Ten ostatni, jak twierdzą specjaliści, ma świetne właściwości odżywcze dla skóry, podobnie jak rumianek.

Do piwnej oferty dołączają się hotele, które coraz częściej oferują dodatkowe atrakcje związane z piwem, np. degustacje czy odpowiednie menu piwne. Z kolei w hotelu w dawnym opactwie Cystersów można spędzić noc w celi piwowara. Jakie jest zainteresowanie piwnym szlakiem? – Coraz większe – mówi Kamil Cichecki. – Zaczynaliśmy praktycznie od zera, w naszym mieście nie było turystyki piwnej. Zmieniło się to po otwarciu browaru Olbracht. Teraz promujemy Miasto Piwowarów i efekty tego są bardzo zadowalające.

Tegoroczny Olbracht Fest jest częścią obchodów 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego.

Współorganizatorem obchodów 800-lecia Piotrkowa jest Muzeum Historii Polski. Finansowego wsparcia udzieliło MKiDN.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego