Olbracht Fest, zwany też „dożynkami chmielowymi", będzie trwał dwa tygodnie. Na gości czekać będą m.in. koncert Tyrolskiej Kapeli Stefana, nauka jodłowania, konkursy picia piwa na czas i wiele innych atrakcji. Do każdego piwa dodane zostaną tradycyjne precle, a na stołach zagości specjalne, festiwalowe menu nawiązujące do tradycji kuchni bawarskiej. Organizator wydarzenia, browar Olbracht, pokaże gościom, jak waży się piwo, i oprowadzi ich po browarze.
Piwny festiwal to tylko jedna z atrakcji, jakie Piotrków oferuje miłośnikom złotego trunku. Niedawno w mieście już po raz piąty odbyła się Biesiada Trybunalska, z zabawami i konkursami piwnymi, jarmarkiem, koncertami i zabawami biesiadnymi oraz potańcówką. A turyści, którzy odwiedzą miasto, mają do wyboru wiele dodatkowych atrakcji związanych z piwem. Powstał nawet specjalny projekt turystyczny – Miasto Piwowarów.
– Tradycje browarnicze w naszym mieście mają ponad 530 lat – mówi Kamil Cichecki, koordynator projektu Miasto Piwowarów. – Z racji tego, że szlachta zbierająca się na sejmach piła dużo piwa, warzenie tego trunku wiąże się nierozerwalnie z historią miasta. Również dziś piotrkowskie browary nawiązują do tej tradycji, przede wszystkim dwa największe – Sulimar i Jan Olbracht.
Browar Olbracht można zwiedzać. W mieście działa też Muzeum Piwowarstwa, które w sierpniu zostało odświeżone i jest dostępne dla indywidualnych zwiedzających (wcześniej zwiedzać je mogły tylko grupy). Jednym z najciekawszych eksponatów jest tam instalacja browarnicza zawieszona... do góry nogami. Skrzynki stojące w paletach i butelki znajdujące się w skrzynkach sprawiają wrażenie, jakby miały gościom muzeum za chwilę spać na głowę. Zwiedzający poznają tam również całą historię browarnictwa w Piotrkowie.
W tym samym budynku znajduje się Centrum Edukacji Browarniczej i sklep dla miłośników piwa. Znajdziemy w nim wszystko – od produktów do warzenia trunku poprzez składniki, kapsle, butelki itp. do instrukcji, w jaki sposób zacząć przygodę z piwowarstwem. Są też np. kosmetyki piwne, produkowane głównie w Czechach.