Aktualizacja: 10.09.2017 21:00 Publikacja: 10.09.2017 21:00
Sektor nowoczesnych usług dla biznesu zajmuje w Krakowie już około 1 mln mkw. powierzchni biurowych.
Foto: Fotolia
Małopolska cieszy się jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w kraju. Bezrobocie rejestrowe na koniec lipca wynosiło w województwie 5,7 proc. Po Wielkopolsce i Śląsku to trzeci wynik w kraju.
Jedną z przyczyn niskiego bezrobocia w regionie jest wysoki potencjał innowacji. Dużą część mocy produkcyjnych w sektorze budowlanym, szczególnie w Krakowie, absorbuje sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Najsilniejsze pod tym względem miasto w Polsce, z zatrudnieniem na poziomie 58 tys. osób, ma już około 1 mln mkw. powierzchni biurowych. Dalsze 200–300 tys. mkw. jest w projektowaniu lub budowie. Sektor jest dumą regionu i staje się coraz bardziej innowacyjny, stale zwiększając wydatki badawczo-rozwojowe. Między innymi z tego powodu Małopolska zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem potencjału innowacyjności. Według najnowszego raportu „Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2017" Małopolska z silnym ośrodkiem krakowskim ma na koncie 88 pkt, szybko zmniejszając dystans do Mazowsza. W rankingu bierze się m.in. pod uwagę liczbę studentów, patentów oraz sumę wydatków na badania i rozwój.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpra...
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto...
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regional...
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji...
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światow...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas