Rękawica wspomagająca komunikację, syntezator mowy dla osób niepełnosprawnych ruchowo, „sztuczne oko" dla niewidomych i sygnet, którym można zdalnie sterować praktycznie wszystkimi urządzeniami elektronicznymi w domu, samochodzie i innych miejscach – to dzięki nim 22-letni Piotr Psyllos został uznany przez amerykańskiego „Forbesa" za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów, a przez „Massachusetts Institute of Technology Review" za jednego z dziesięciu najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce. Zdobył ponad 17 nagród w dziedzinie wynalazczości o zasięgu krajowym i międzynarodowym (m.in. w Pittsburghu, Seattle, Paryżu i Brukseli). Jest też finalistą centralnego etapu Microsoft Imagine Cup w Redmond z nagrodą specjalną od Microsoft Research.
– Mieliśmy za zadanie przygotować innowacyjne rozwiązanie i opracować strategię biznesową – opowiada Psyllos. – Postanowiliśmy wykorzystać innowacyjną metodę sztucznej inteligencji. Nasz pomysł spodobał się na tyle, że dostaliśmy zaproszenie do współpracy od Microsoft Research, który zajmuje się podobnymi rozwiązaniami. Jesteśmy w kontakcie, Microsoft chce m.in. wesprzeć finansowo nasze projekty.
Młody wynalazca jest też laureatem konkursu „Podlaska marka" organizowanego przez Urząd Marszałkowski. – Piotr Psyllos jest znakomitym przykładem na to, iż mając talent, pasję, wiedzę i odpowiednie wsparcie, światowe sukcesy można osiągać również w takich regionach jak nasz – mówi Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego. – Podlaskie – niesłusznie uznawane przez wielu za Polskę prowincjonalną, na pewno taką nie jest pod względem fantastycznych młodych naukowców.
Pomóc ludziom
Jednym z projektów młodego wynalazcy jest rękawica wspomagająca komunikację dla głuchoniemych. – Gdy ją założymy, nasza ręka będzie mogła przemówić. Aby to nastąpiło, wykonujemy specjalne gesty palcami, rozpoznawane na podstawie danych z akcelerometrów i żyroskopów – tłumaczy autor. Gesty są zamieniane na mowę generowaną przez specjalny syntezator mowy. Mając taką rękawicę, bez problemów załatwimy sprawę w urzędzie lub zrobimy zakupy.