Renomowany plebiscyt napędza rozwój gmin

Tereny pod inwestycje dla biznesu, wsparcie dla seniorów, edukacja po nowemu – to różne pomysły na rozwój regionu.

Publikacja: 24.09.2017 23:00

Konkurs mający aktywizować lokalne gminy i promować ich nowatorskie sprzyjające rozwojowi działania, realizuje od kilku lat samorząd województwa świętokrzyskiego. Inicjatywa cieszy się zainteresowaniem, a pomysły zaskakują różnorodnością. Niebawem zostanie wyłoniony zwycięzca najnowszej, VI już edycji plebiscytu o nazwie Moje Innowacyjne Otoczenie – Moja Innowacyjna Gmina.

– Konkurs jest doskonałą okazją dla gmin, aby mogły zaprezentować nowe, praktyczne rozwiązania w zakresie wszechstronnego wspierania firm, a także poznać i wdrożyć, pomysły, które się sprawdziły w innych gminach – mówi marszałek województwa Adam Jarubas.

Konkurs corocznie organizuje departament polityki regionalnej, oddział ds. innowacji i transferu wiedzy urzędu marszałkowskiego. I edycja odbyła się w 2012 r., do obecnej zgłosiły się gminy Busko-Zdrój, Masłów i Chęciny. Ich projekty oceni kapituła, a nagrody zostaną wręczone podczas Świętokrzyskiej Gali Jakości.

Czym zaimponowali laureaci poprzednich edycji?

Gminę Staszów nagrodzono w 2016 r. za „Utworzenie kompleksowych terenów inwestycyjnych w ramach Staszowskiego Obszaru Gospodarczego – strefa A". Kryje się za tym projekt budowy i pełnego uzbrojenia terenów w miejscowości Grzybów.

– Tereny inwestycyjne o powierzchni blisko 15 hektarów zostały oddane do użytku w ubiegłym roku, a w obecnym już oficjalnie włączone do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice – mówi Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów.

Gmina przygotowała też dodatkowy pakiet zachęt i czeka na przedsiębiorców, którzy w Grzybowie zechcą ulokować biznes. Efekty już są.

– Kilka firm chce działać w strefie. Zostały złożone odpowiednie wnioski o wydanie zezwoleń – dodaje burmistrz Staszowa i liczy, że ich śladem pójdą kolejni przedsiębiorcy, zwłaszcza że gmina aktywnie wychodzi z ofertą do firm.

– Pokazujemy nie tylko atrakcyjne tereny inwestycyjne i dogodne rozwiązania komunikacyjne, ale też potencjał ludzi dobrze wykształconych, energicznych, wykwalifikowanych, posiadających ogromne doświadczenie zawodowe – zaznacza Leszek Kopeć.

Z kolei Gminę Włoszczowa, zwycięzcę innej z edycji plebiscytu uhonorowano za „Włoszczowska Kartę Seniora 60+".

O mieszkańców po sześćdziesiątce zatroszczono się kompleksowo, oferując im pakiet ułatwień z kilku obszarów – poczynając od edukacji, kultury, zdrowia, turystyki i wypoczynku, aż po wykorzystanie technologii informacyjnych.

– Byliśmy pierwszą gminą w regionie, która wprowadziła Kartę Seniora 60+. Za naszym pionierskim rozwiązaniem poszli inni, na czele z samorządem województwa, który wprowadził Świętokrzyską Kartę Seniora – mówi Iwona Boratyn, rzeczniczka gminy Włoszczowa.

Efekty projektu są imponujące – Karty Seniora ma już ok. tysiąc mieszkańców miasta.

Karta daje seniorom najróżniejsze zniżki (do 20 proc.) m.in. na usługi stomatologiczne, rehabilitację, zakup np. soczewek kontaktowych, biletów do kina, a nawet bezpłatny wstęp na dancingi w Villi Aromat będącej wizytówką hotelowo-restauracyjną miasta. – Do programu przystąpiło 23 partnerów, w tym kino, teatr, księgarnia, salon kosmetyczny, dom kultury, ośrodek sportu i rekreacji czy sanatoria w Ustroniu i Busku-Zdroju – zaznacza Iwona Boratyn.

Skąd ukłon w stronę seniorów? – Wyliczyliśmy, że powyżej 2020 roku co czwarty nasz mieszkaniec skończy 60 lat – mówi Boratyn. Seniorzy to grupa aktywna, mogąca wiele zrobić dla regionu.

Jednak nowatorskich pomysłów sprzyjających rozwojowi jest więcej. Gmina Chęciny została nagrodzona za przedsięwzięcie „Forum Oświaty Gminy Chęciny" – inwestycję w edukację, wiedzę, umiejętności i w przyszłość najmłodszego pokolenia. Forum pełni rolę platformy wymiany doświadczeń między nauczycielami, ale także stwarza możliwość wysłuchania problemów dotyczących oświaty na terenie gminy. Nauczyciele edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej zostali przeszkoleni przez autorytety w dziedzinie nauczania najmłodszych, przy zastosowaniu nowoczesnych metod. Do komunikacji m.in. nauczycieli z rodzicami i uczniami została utworzona platforma e-learningowa oraz e-dziennik.

Za inne przedsięwzięcie Innowacyjną Gminą Województwa Świętokrzyskiego 2012 została z kolei gmina Morawica doceniona za projekt edukacyjny wakacyjnych warsztatów dla dzieci i młodzieży „Wioska indiańska".

– Podczas organizowanego obozu łączącego zabawę z nauką dzieci przybierają wyjątkowe przydomki i dołączają do plemion zamieszkujących w oryginalnych tipi rozstawionych na zaborskim wzgórzu – mówi Monika Michalska z urzędu marszałkowskiego.

Dzieci pod opieką m.in. wolontariuszy z kilku krajów, w tym z USA, bawią się w Indian, strzelają z łuku, uczą się podczas warsztatów rękodzielniczych, sprawdzają w konkursach. Przyswajają takie wartości, jak wytrwałość, odpowiedzialność czy potrzeba pomocy innym.

„Wioska indiańska" nie była jednorazowym przedsięwzięciem – obozy odbywają się co roku, zyskując sławę i rosnące rzesze chętnych. Oprócz gminy Morawica organizatorami przedsięwzięcia są Kościół ewangelicko-metodystyczny i Stowarzyszenie Ekorozwoju Lisowa i Zaborza.

W plebiscycie przyznawane są również wyróżnienia. Np. gminę Pierzchnica doceniono za projekt, w ramach którego na terenie gminy tradycyjne żarówki w oświetleniu ulicznym zastąpiono żarówkami LED-owymi. Z kolei Chęciny zostały wyróżnione za wdrożenie w Gimnazjum w Łukowej innowacyjnej metody kształtowania u uczniów prawidłowej postawy ciała, co sprowadzało się do zamiany tradycyjnych krzeseł na piłki do siedzenia.

– Nagodzone inicjatywy pokazują różnorodność działań w obszarach aktywności gospodarczej oraz życia społecznego o dużym znaczeniu dla innowacyjnego rozwoju województwa świętokrzyskiego – mówi marszałek Adam Jarubas.

Konkurs mający aktywizować lokalne gminy i promować ich nowatorskie sprzyjające rozwojowi działania, realizuje od kilku lat samorząd województwa świętokrzyskiego. Inicjatywa cieszy się zainteresowaniem, a pomysły zaskakują różnorodnością. Niebawem zostanie wyłoniony zwycięzca najnowszej, VI już edycji plebiscytu o nazwie Moje Innowacyjne Otoczenie – Moja Innowacyjna Gmina.

– Konkurs jest doskonałą okazją dla gmin, aby mogły zaprezentować nowe, praktyczne rozwiązania w zakresie wszechstronnego wspierania firm, a także poznać i wdrożyć, pomysły, które się sprawdziły w innych gminach – mówi marszałek województwa Adam Jarubas.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne