Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka to największa pewna inwestycja w regionalną infrastrukturę służby zdrowia, ale niejedyna, która będzie realizowana w najbliższym czasie. Tylko w Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014–2020 (WRPO 2014+) do podziału na ten cel jest 90 mln zł. Trwa właśnie ocena merytoryczna wniosków.
Największą inwestycją w infrastrukturę służby zdrowia w Wielkopolsce może być Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny w Poznaniu. Pod warunkiem, że znajdą się pieniądze na finansowanie jego budowy. Potrzeba ok. miliarda złotych.
Szpitalny gigant
Poznań jest jedynym dużym ośrodkiem akademickim w kraju bez dużej, akademickiej inwestycji szpitalnej. Obecnie szpitale kliniczne poznańskiego Uniwersytetu Medycznego hospitalizują w trudnych warunkach ponad 180 tys. pacjentów i udzielają ponad 390 tys. porad ambulatoryjnych rocznie. Świata medycyny dotyka w nich co roku niemal 7 tys. studentów.
Rektor uczelni prof. Andrzej Tykarski powołał zespół roboczy ds. budowy zintegrowanego szpitala. W ciągu kilku miesięcy powstał program funkcjonalno-użytkowy. Wcześniej udało się pozyskać blisko 6 ha terenu przyległego do obiektów szpitalnych przy ul. Przybyszewskiego. Tam właśnie ma powstać budynek na ponad 1000 łóżek. Władze uczelni chcą w najbliższych dwóch latach wprowadzić projekt do wieloletniego programu inwestycji rządowych. Proces projektowania i budowy – w zależności od tempa finansowania – ma zająć 8–12 lat od momentu pozyskania środków finansowych.