Jak tłumaczą władze piotrkowskiej biblioteki publicznej, budynek, w którym obecnie można wypożyczać książki, zdecydowanie odstaje od standardów. Przede wszystkim powierzchnia na pomieszczenie samych zbiorów jest za mała, książki są przechowywane dosłownie wszędzie (parapety, podłoga, malutkie dostawiane regały, magazyn i pudła). Odległości pomiędzy regałami są tak małe, że z trudem pracownik sięga po książki. Brak możliwości zainstalowania odpowiedniego oświetlenia powoduje trudności w odnajdywaniu konkretnej pozycji. „Chcemy także nadmienić, że dziennie odwiedza nas około 400 czytelników" – informują władze biblioteki.
Władze miasta postanowiły więc wybudować nowoczesną bibliotekę – mediatekę. – To będzie wyjątkowa inwestycja w wyjątkowym roku jubileuszu 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego. Mediateka stanie się miejscem łączącym przeszłość z przyszłością. To pomost między bogatymi dziejami miasta a nowoczesnością czasów współczesnych – opowiada prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak.
Mediateka znajdzie się tuż obok Zamku Królewskiego. Jest to kolejna część programu rewitalizacji Starego Miasta. Nowoczesny budynek ma być nie tylko wizytówką Piotrkowa, ale również miejscem spotkań młodych ludzi, w którym będą się inspirować, wspólnie działać i rozwijać.
– Planując rozwój miasta dziś, myślimy o tym, co będzie za 10, 20, 50 lat. Dzięki Mediatece nasze dzieci będą miały dużo większe możliwości edukacyjne. W konsekwencji będą lepiej wyedukowane, lepiej wykształcone, a ich wartość na rynku pracy będzie wyższa. Inwestując, nie możemy zapominać o kulturze, nauce, naszej historii czy chociażby o stworzeniu miejsc spotkań naszych mieszkańców. Tylko w ten sposób możemy nasze miasto czynić przyjaźniejszym i bezpieczniejszym. W ten sposób z Piotrkowa uczynimy miejsce, w którym warto mieszkać, z którym warto się związać, w które warto inwestować i które warto odwiedzać – mówi prezydent Chojniak.