Rejs obejmuje morza: Norweskie, Barentsa i Grenlandzkie oraz fiordy zachodniego Spitsbergenu. W czasie rejsu wykonane będą pomiary hydrograficzne, meteorologiczne i aerozolowe.
Ekspedycja potrwa dwa miesiące. Podzielona jest na dwie części, oceaniczną i fiordową. Na etapie oceanicznym od Tromso do Cieśniny Fram (przesmyk między Grenlandią a Svalbardem, gdzie stykają się Ocean Arktyczny i Morze Grenlandzkie) prowadzone będą badania z zakresu oceanografii fizycznej, meteorologii i ekologii.
Instytut Oceanologii PAN jako jedyny w Polsce prowadzi tego typu badania na oceanie. W tej chwili „Oceania" jest jedynym polskim statkiem badawczym pracującym na otwartym oceanie i badającym poza Bałtykiem.
Naukowcy z Trójmiasta uczestniczą w jeszcze jednym przedsięwzięciu na Spitsbergenie. Badacze z ośmiu jednostek naukowych z kraju i zagranicy postanowili przesłać wiadomość w kapsule czasu, którą włożono na głębokość 4 metrów do otworu wywierconego w pobliżu Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie i dokładnie zasypano. Kapsuła z grubej stali nierdzewnej ma długość 60 cm i średnicę 12 cm. Za sprawą naturalnych procesów erozji powinna znów pojawić się na powierzchni Ziemi za około pół miliona lat, może wtedy ktoś ją odnajdzie, mieszkańcy Ziemi lub ktoś, kto Ziemię będzie tylko odwiedzał. To pierwszy tego typu pomysł na świecie, opis projektu pojawił się pod koniec września na stronie internetowej czasopisma „Gondwana Research" .