Awans w rankingu nowoczesności

Województwo zachodniopomorskie nadrabia zaległości w dziedzinie innowacji. Potencjał innowacyjności regionu wzrósł aż o 6 punktów, co jest najlepszym wynikiem w kraju.

Publikacja: 19.10.2017 20:00

Flagowym przykładem dużego przedsięwzięcia na Pomorzu Zachodnim jest inwestycja Amazona. Obecność ta

Flagowym przykładem dużego przedsięwzięcia na Pomorzu Zachodnim jest inwestycja Amazona. Obecność takiej firmy w regionie to impuls dla innowacyjności

Foto: shutterstock

Jak wynika z raportu Banku Millennium pt. „Indeks Millennium 2017" badającego potencjał innowacyjności regionów, zachodniopomorskie poprawiło pozycję w rankingu o jedno miejsce, zwiększając wynik z 49 w roku ubiegłym do 55 pkt aktualnie, zajmując ostatecznie dziesiąte miejsce w kraju. Z tym zastrzeżeniem, że 6-procentowy wzrost daje największą dynamikę wśród wszystkich województw.

Efekty pracy naukowców

Region szczególnie dobry wynik zanotował w kategorii liczby wydanych patentów na 1 mln mieszkańców. Czwarta pozycja w Polsce pod tym względem jest powodem do dumy regionu, który ustępuje jedynie Mazowieckiemu, Dolnośląskiemu i Lubelskiemu. – Moim zdaniem wynika to z ciężkiej pracy naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Uczelnia radykalnie zwiększyła ilość aplikacji patentowych – mówi „Rzeczpospolitej" Mateusz Michał Czerwiński z Katedry Inwestycji i Wyceny Przedsiębiorstw Instytutu Zarządzania i Inwestycji Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Składowe „Indeksu Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2017" to wydajność pracy (mln zł/liczba zatrudnionych), stopa wartości dodanej (proc.), wydatki na badania i rozwój (B+R w relacji do PKB), edukacja policealna (liczba studentów na 10 tys. mieszkańców), pracujący w B+R (na 1 tys. aktywnych zawodowo) oraz liczba wydanych patentów (na 1 mln mieszkańców). ZUT dokonał 15 zgłoszeń wynalazków i znaków użytkowych (drugie miejsce w kraju) oraz uzyskał 103 patenty i znaki ochronne (trzecia pozycja). W pozostałych kategoriach województwo zajmuje przeciętne pozycje, od ósmej (pracujący w B+R) do 13. (wydatki B+R).

„Średnio uprzemysłowiony charakter województwa oraz dominacja branż o niskim bądź średnio niskim zaawansowaniu technologicznym sprawiają, że województwo jest relatywnie mało innowacyjne. Zaledwie 2 proc. firm produkcyjnych działa w branżach zaliczanych do sektorów wysokiej techniki. Niska konkurencyjność gospodarki regionu sprawia, że przedsiębiorstwa angażują znikomą wartość swoich środków na B+R. W 2015 r. nakłady na działalność badawczo-rozwojową stanowiły 1 proc. krajowych nakładów w tym zakresie. Hamulcem rozwoju innowacyjności w regionie jest również niska liczba jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych (88 podmiotów, 2 proc. ogółu)" – czytamy w raporcie.

Pomagają fundusze

Niemniej przedsiębiorcy zwracają uwagę, że odczuwają skutki nowej perspektywy budżetowej UE, która w większej mierze jest nastawiona na innowacyjność i bardziej rentowne projekty. – Dlatego widzę zmianę, także w regionie koszalińskim; dzięki ogłaszanym konkursom mamy wzrost dynamiki wydatków badawczo-rozwojowych. Do tego pomaga nam jakość i profesjonalizm firm, które zajmują się pisaniem wniosków – mówi nam Piotr Huzar, prezes Koszalińskiej Izby Przemysłowo- -Handlowej. Region, podobnie jak cały kraj, przeżywa ożywienie inwestycyjne. Do pewnego stopnia ma to naturalną konsekwencję w postaci wzrostu innowacyjności. – Indeks nie jest tworzony na podstawie badań ankietowych. Sądzę, że duży wpływ na wzrost potencjału innowacyjności regionu, pomijając raport Banku Millennium, ma wzrost inwestycji, chociażby w duże centra dystrybucyjne, jedne z większych w kraju. Tutaj flagowym przedsięwzięciem jest inwestycja Amazona. To wysoce innowacyjna spółka, z pomysłowym modelem biznesowym, która także w centrach dystrybucyjnych instaluje najnowocześniejsze, wysoce produktywne maszyny i urządzenia. Co do zasady im więcej nakładów inwestycyjnych, tym większa powinna być innowacyjność w sektorze prywatnym. Trzeba też pamiętać, że startujemy z dość niskiego poziomu, stąd skok w innowacyjności. Inwestycje takich lokomotyw jak Amazon mają jeszcze jeden, nieczęsto opisywany, skutek dla innowacyjności. Otóż mikro- i mali poddostawcy potentatów są zarażani innowacyjnością, choćby procesową – wyjaśnia nam Czerwiński.

Wnioski na przyszłość

Zdaniem Czerwińskiego istnieje ryzyko, że wynik Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w aplikacjach patentowych może być zdarzeniem jednorazowym, w poprzednich latach było bowiem gorzej; żeby utrzymać liczbę punktów w rankingu, trzeba powtarzać ten wyczyn.

Zachodniopomorskie ma też wspólną z innymi regionami bolączkę w postaci słabej miarodajności wydatkowania środków unijnych na innowacje, badania i rozwój. Nie mierzy się ich twardymi kategoriami ekonomicznymi, takimi jak wzrost zysku netto, przychodów, zatrudnienia, udziału w globalnym łańcuchu wymiany handlowej. – Patenty to rzeczywiście kategoria dość zmienna, wynik tegoroczny nie gwarantuje powtórzenia, ich liczba powiązana jest z funduszami unijnymi i koniecznością ich rejestrowania, podobnie jest ze znakami towarowymi. Niemniej Zachodniopomorskie poprawia także stopę wartości dodanej i wydajność, są to małe zmiany, ale systematyczne. Ważne, że potencjał innowacyjności regionu rośnie, zmniejsza się przepaść.

Awans w ostatnim raporcie nie jest wyjątkiem, województwo poprawia się od 2011 r. Z liderami będzie ciężko walczyć. To, co jest realnie możliwe do poprawy, to spójna strategia innowacyjna, zarówno na poziomie akademickim, jak i biznesowym oraz samorządowym. Powinna się skupiać na kluczowych obszarach. Takim przykładem jest Podkarpacie, specjalizujące się w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Zarówno na poziomie naukowym, jak i biznesowym. I to byłaby główna rekomendacja dla regionu plus wykorzystanie patentów w postaci realnych produktów, by stworzyć wyższą wartość dodaną – mówi „Rzeczpospolitej" Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, współautor raportu.

Jak wynika z raportu Banku Millennium pt. „Indeks Millennium 2017" badającego potencjał innowacyjności regionów, zachodniopomorskie poprawiło pozycję w rankingu o jedno miejsce, zwiększając wynik z 49 w roku ubiegłym do 55 pkt aktualnie, zajmując ostatecznie dziesiąte miejsce w kraju. Z tym zastrzeżeniem, że 6-procentowy wzrost daje największą dynamikę wśród wszystkich województw.

Efekty pracy naukowców

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży