Mariaż samorządu terytorialnego z kapitałem prywatnym to w Polsce wciąż rzadkość. Najwięcej jednak przykładów tego typ partnerstwa można znaleźć właśnie na Mazowszu.
– W porównaniu z innymi regionami kraju odnotowaliśmy w tym województwie najwyższy odsetek przedsięwzięć partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) – przyznaje Paweł Nowak z Ministerstwa Rozwoju.
Z danych MR wynika, że inwestycji PPP od 2009 do czerwca 2017 r. zrealizowano w Polsce zaledwie 490, z tego aż 85 na Mazowszu. Natomiast w bazie zamierzeń inwestycyjnych PPP prowadzonej przez MR od niedawna, bo od marca 2017 r. jest obecnie zarejestrowanych na terenie województwa mazowieckiego 30 inwestycji. Tymczasem w całym kraju – 158.
Najchętniej na Mazowszu poprawia się efektywność energetyczną budynków (sześć umów) oraz realizuje obiekty związane ze sportem i turystyką (trzy umowy). Najbardziej aktywne są natomiast gminy miejskie (siedem umów) oraz miejsko-wiejskie (cztery umowy).
Jak przyznaje resort rozwoju, obraz Mazowsza może jednak zniekształcać Warszawa, gdzie przedsięwzięć PPP jest najwięcej. Połowa wszystkich projektów przypada bowiem na stolicę.