Expo jest dla miast wyjątkowo łakomym kąskiem, ponieważ tak duży projekt oznacza zazwyczaj zbudowanie niemal od podstaw nowej dzielnicy. Wystarczy przytoczyć przykład Lizbony z nową dzielnicą i mostem.
Dlatego w miarę zbliżania się terminu przyznania praw do zorganizowania Expo w 2022 r. kandydaci organizują coraz to nowe wydarzenia. Łódź ze wsparciem lobbystów i doradców korzysta także z tradycyjnych metod wpływania na opinię publiczną. 26 października w paryskim Pałacu Potockich zostało zorganizowane Forum City Re:Inventedm, podczas którego na temat rewitalizacji rozmawiali urbaniści, architekci, politycy i przedstawiciele biznesu.
Łódź walczy o głosy
– Spotkanie zorganizowano dla delegatów Międzynarodowego Biura Wystaw na trzy tygodnie przed decyzją o wyborze organizatora wystawy specjalistycznej Expo – wyjaśniają organizatorzy. Wzięło w nim udział ok. 80 osób, odbyły się dwa panele – o wizjach rozwoju miast oraz kluczowych wyzwaniach dla ich przyszłości w kontekście demograficznym czy technologicznym.
– Jestem przekonany, że nadszedł czas, kiedy Polska i Europa Środkowa są w pełni przygotowane do organizacji międzynarodowej wystawy. Chcemy pokazać światu, że jesteśmy nie tylko partnerem na arenie międzynarodowej, ale że jesteśmy gotowi zorganizować i prowadzić światowej klasy wydarzenie, które pozostawi naprawdę wspaniałe dziedzictwo – mówił, otwierając obrady, Jerzy Kwieciński, pełnomocnik rządu ds. Expo 2022, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Jednym z walorów kandydatury Łodzi do zorganizowania Wystawy Światowej Expo 2022 jest poprzemysłowa architektura i ten wątek jest podnoszony regularnie. Temat rewitalizacji jest zresztą motywem przewodnim całego projektu i wokół niego prowadzona jest też akcja promocyjna miasta.