Dzięki projektowi Województwa Małopolskiego „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu" ponad 13,6 mln zł trafi na remont i poprawę oferty małopolskich skansenów. Skanseny podatne są na działanie sił przyrody, więc zabezpieczenie i odnowa to konieczne działania, które pozwolą cennym zabytkom ludowym przetrwać jeszcze długie lata.
Trwają prace
– W Małopolsce turyści mogą znaleźć jedno z największych w Polsce skupisk tego typu obiektów, a zainteresowanie zwiedzaniem muzeów na wolnym powietrzu jest coraz większe – także wśród zagranicznych turystów. Dlatego tak ważne jest zapewnienie w nich nie tylko odpowiednich warunków zwiedzania i bezpieczeństwa odwiedzających, ale też chociażby interesujących wystaw– podkreśla Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa małopolskiego m.in. za dziedzictwo kulturowe.
„Skansenova" to pierwszy realizowany na tak dużą skalę i tak kompleksowy projekt konserwacji zabytków drewnianych w Małopolsce. W ramach projektu zabytkowe budynki zostaną zabezpieczone przed działaniem czasu oraz sił przyrody, powstaną w nich także m.in. nowe wystawy i sale edukacyjne dla najmłodszych.
Prace remontowe rozpoczęły się w wakacje, a ich efekty widać już w dziewięciu skansenach. M.in. w Sidzinie trwa wymiana dachu w chałupach wójta Maja i Anny Kozioł. W oddziałach Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach rozpoczęła się renowacja obiektów Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. Trwają prace konserwatorskie w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu, gdzie jest planowane także przeniesienie obiektu drewnianego, odtworzenie go i zaadaptowanie na cele wystawowe i kulturalno-edukacyjne.
Sporo zmian czeka Sądecki Park Etnograficzny, gdzie rozpoczęto prace remontowo-konserwatorskie przy siedmiu zabytkowych obiektach – sześciu w sektorze pogórzańskim i jednym w sektorze kolonistów niemieckich (w kościele ewangelickim). Roboty w tej świątyni obejmują impregnację powierzchni drewnianych, impregnację dachu gontowego oraz restaurację polichromii sufitowej, na fasetach (wklęsłych narożnikach) oraz na balustradzie empor. Z kolei w sektorze kolonistów niemieckich wykonano impregnację znacznej części powierzchni drewnianej i dachu. Trwają też prace przy konserwacji polichromii.