Aktualna perspektywa budżetowa UE różni się od poprzedniej również tym, że więcej środków przeznaczono na kontraktacje regionalne, ze względu na przekazanie w zarządzanie strumieniem finansowym z Europejskiego Funduszu Społecznego samorządom. Tym bardziej lubuskie wyniki robią wrażenie. Na poziomie regionalnym wydaje się 40 proc. środków, jakie wynegocjowała Polska.
– Jest co świętować. Jesteśmy w dobrym momencie, przed nami jeszcze połowa. Potrzebna jest współpraca, dobra komunikacja i przewidywalność, żeby sprawnie i skutecznie działać – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, otwierając 27 listopada konferencję poświęconą między innymi realizacji RPO „Dwa miliardy sukcesu". Owocem tej współpracy jest drugie miejsce pod względem certyfikacji, a wziąwszy pod uwagę kontraktację, czwarte w Polsce. W regionie podpisano już ponad 500 umów. Podobnie dobrze województwo wypadało w poprzedniej perspektywie.
Wielki skok
– Liderami wdrażania unijnych środków są Zielona Góra, Gorzów Wlkp. oraz Nowa Sól. Dzięki programowi przyśpieszenia województwo dynamicznie kontraktuje środki. Dobry wynik we wdrażaniu to w dużej mierze zasługa projektów realizowanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Tutaj jesteśmy liderem. Skuteczne wdrażanie projektów przekłada się na wskaźniki ekonomiczne, podwojone PKB, wzrost liczby małych i średnich przedsiębiorstw, wzrost płac i wpływów z PIT i CIT. Niemniej, relokacja części środków jest potrzebna i będziemy to negocjować z Komisją Europejską – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Na konferencji obecny był Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, jednego z miast-liderów wydatkowania środków. Według najnowszego Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej" miasto zajmuje trzecie miejsce w kraju w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich pod względem wykorzystywania środków UE.