Ponad 18 tysięcy mkw. powierzchni, trzy ścieżki zwiedzania, 2 tysiące gości dziennie. Tak najkrócej można przedstawić centrum, które rozpędza się właśnie w budynkach dawnej elektrowni przy Targowej. Miastu przybędzie energii.
Na CNiT złożą się trzy wystawy stałe: „Przetwarzanie energii", „Mikroświat-makroświat" oraz „Rozwój wiedzy i cywilizacji". Pierwsza z wymienionych jest szczególna, bo jej tematyka wiąże z duchem miejsca – to stąd w 1908 roku popłynął prąd dla miasta. Wspomnieniem tamtych czasów jest m.in. mapping (projekcja wyświetlana na budynku lub, jak w tym przypadku, na urządzeniu) pozwalający „zajrzeć" do wnętrza historycznego turbogeneratora, który pracował w elektrowni od 1930 roku – prezentacja pokazuje, co działo się wewnątrz maszyny.
„Poznasz świat paliw, wejdziesz do wnętrza kotła, zobaczysz, jak turbina współpracuje z generatorem, zrozumiesz, po co są transformatory i własnoręcznie wyprodukujesz prąd. Przejmij kontrolę nad dostawą energii elektrycznej i samodzielnie pokieruj elektrownią!" – zachęcają organizatorzy. Rzeczywiście, można tu pokierować elektrownią – w pomieszczeniu dawnej Nastawni na zwiedzających czeka strategiczna gra kooperacyjna. Strategiczna, bo zarządzanie kolejnymi elementami systemu (konwejer, kotły, turbozespoły, systemy chłodzenia i usuwania odpadów) wymaga śledzenia aż 12 ekranów. Kooperacyjna – bo sukces zależy od współpracy i komunikacji w grupie uczestników.
Nagrodą za opanowanie pojedynczych elementów systemu będzie awans i kod dostępu do jednego z dwóch ekranów, które zarządzają pracą całej siłowni. – W ten sposób nasi goście poznają skomplikowane zagadnienia techniczne i naukowe – mówi Michał Buława, kierownik działu ekspozycji CNiT EC1. – Dzięki nowoczesnym technologiom i aktywności zwiedzających pierwsza łódzka elektrownia znów pośle w świat niezwykłą energię – energię wiedzy.