Pracując w Afryce, zobaczyłem park Serengeti i wszedłem na Kilimandżaro. W klubie Al-Masry w Port Saidzie kontrakt gwarantował mi samochód służbowy. Ale z hotelu na stadion miałem niecały kilometr, więc powiedziałem, że samochód nie jest mi potrzebny. Dali mi więc do dyspozycji dorożkę z woźnicą. Koń tak się ze mną związał, że kiedy prowadziłem trening, on stał pod trybuną, rżał i nie chciał wrócić na ulicę.
Wiem, że lubi pan zwierzęta. Jakie ma pan teraz w domu?
Od dwóch lat mamy bokserka, którego jakaś menda wyrzuciła pod Warszawą z samochodu. Biedak złamał kręgosłup, ale doprowadziliśmy go do zdrowia.
A tygrys?
Słyszał pan? W Sudanie dostałem na imieniny małego tygryska. Jak wiadomo, w Afryce nie ma tygrysów. Musieli go kupić na jakimś targu, żeby sprawić mi niespodziankę. Trzymałem go przez dwa miesiące na piątym piętrze bloku bez windy. Wyprowadzałem go na spacery, spał ze mną, ale wypychał mnie z łóżka, rósł niebezpiecznie, więc oddałem go polskim pilotom, którzy opylali pola, chroniąc uprawy przed szarańczą. Podobno wypuścili go gdzieś w buszu i wolę nie wiedzieć, co się z nim stało.
Pan się urodził w Łodzi, grał w Starcie i ŁKS. Od kiedy mieszka pan w Gdańsku?
W grudniu mija 50 lat. Trafiłem tu jako piłkarz Lechii. Mieszkam ciągle w tym samym miejscu, w Jelitkowie. Mam 300 metrów do morza. Najpiękniejsze miejsce na świecie. Jestem przewodniczącym Rady Trenerów Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Coś pan wspominał o moim wieku? Nie wiem, o czym pan mówi.
Wojciech Łazarek (urodzony 4 października 1937 roku). Zawodnik Metalowca, Startu i ŁKS w Łodzi, Lechii Gdańsk. Trener m.in. reprezentacji Polski (1986–1989), Sudanu (2002–2004), MRKS Gdańsk, Lechii Gdańsk, Olimpii Elbląg (awans do II ligi), Bałtyku Gdynia, Zawiszy Bydgoszcz (awans do ekstraklasy), Lecha Poznań (dwukrotnie tytuł mistrza Polski, dwa razy Puchar Polski), ŁKS Łódź, Aluminium Konin, Wisły Kraków, Widzewa, Jagiellonii, Narwi Ostrołęka, Ilanka Rzepin oraz Trelleborgs FF (Szwecja), Hapoel Kefar Sawa (Puchar Izraela), Al-Masry Port Said (Egipt), Ettifaq (Arabia Saudyjska), Hapoel Tajbe (Izrael). Dwukrotnie zdobył tytuł Trenera Roku (1983, 1984) przyznany przez tygodnik „Piłka Nożna".