Aktualizacja: 17.12.2017 23:00 Publikacja: 17.12.2017 23:01
Wydatki na badania i rozwój są na Podkarpaciu jedne z wyższych w kraju.
Foto: shutterstock
„Kongres 590", który odbył się w Rzeszowie 16–17 listopada, obfitował głównie w uniwersalną tematykę m.in. dotyczącą wspierania badań i rozwoju w skali ogólnopolskiej, ale nie zabrakło typowo podkarpackich kontekstów. Bodaj największą ekspozycją w czasie wydarzenia była ta zorganizowana przez Fundację Startup Poland i lokalne środowisko startupowców. – Klientem mojego startupu jest np. Skanska. Prezentujemy możliwość wdrożenia do firm produkcyjnych czy biurowców systemu optymalizacji zużycia energii. Ale są też inne ciekawe pomysły, koledzy z Rzeszowa robią startup o nazwie Wise Glass służący do obserwacji użytkownika korzystającego z komputera, jego reakcji na reklamy – mówi „Rzeczpospolitej" Dominik Ciurko, pomysłodawca startupu JITIV, uznawanego za jeden z bardziej obiecujących na Podkarpaciu. – Uczyniliśmy przez lata duży postęp, jeżeli chodzi o programy wsparcia. Szczególnie pomaga nam Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Chcemy jednak skorzystać z regionalnych programów operacyjnych,niestety np. na Podkarpaciu spotykamy się z dużą biurokracją. Dobrze nam się układa współpraca z ośrodkami naukowymi, choć akurat z najsławniejszą w regionie Politechniką Rzeszowską nie współpracujemy. Dla nas dotacje to finansowanie ryzyka związanego z rozwojem – mówi nam dr inż. Michał Bak, dyrektor ds. rozwoju w Kronospanie, który na Podkarpaciu ma dwa zakłady produkcyjne. Kronospan produkuje między innymi płyty drewnopochodne dla sektora meblarskiego. Firma ma ponadprzeciętne nakłady na cele badawczo-rozwojowe.
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto włączyły się muzea i instytucje kultury. Zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i wystaw.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Pomorze, jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Europie, łączy biznes z wysoką jakością życia i innowacyjnością. Pomorska oferta wzbudziła ogromne zainteresowanie na tegorocznych targach MIPIM.
Tworzymy nie tylko bardzo dobrą architekturę czy atrakcyjne części wspólne. Nasze inwestycje oferują wyjątkowy klimat, także osoby z zewnątrz mają tutaj dobrze spędzić czas i wrócić – mówi Rafał Kula, prezes firmy NOHO Investment.
Rola, obowiązki i zadania gin w procesie wdrażania OZE. Zatwierdzenia, zgody i kontakty z interesariuszami
Coraz więcej wrocławian szuka miejsca do życia, które da im nie tylko łatwy i szybki dostęp do miejskich udogodnień, ale też bliskość natury, pozwalającej na regenerację i wytchnienie od codziennego zgiełku. W ten trend wpisuje się osiedle Lokum Porto na Starym Mieście.
Spodziewamy się dużego zainteresowania ubezpieczeniami upraw rolnych, zwłaszcza, że poprzedni rok był „bogaty” w różnego rodzaju zdarzenia katastroficzne takie jak przymrozki, grad czy nawalne deszcze, a do tego powódź. Zachęcamy rolników, żeby się ubezpieczali, bo w ten sposób chronią efekty swojej pracy – mówi Daniel Zahorenko, prezes Agro Ubezpieczeń - Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.
Infrastruktura ochrony zdrowia, system i kadry medyczne stają się ważnym elementem bezpieczeństwa publicznego. Będą o tym rozmawiać eksperci podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (23–25 kwietnia).
Tarcza Wschód sprawia, że Warmia i Mazury przestają być peryferiami Europy. Stajemy się kluczowym punktem na geopolitycznej mapie świata – mówi Radosław Król, wojewoda warmińsko-mazurski.
Często rozpamiętujesz złe doświadczenia? A może ciągle martwisz się tym, co przyniosą dopiero nadchodzące dni? Myślenie o tym, co za nami – lub wybieganie w przyszłość – to naturalna umiejętność naszego umysłu. Jednak niektórzy, nawet mimo starań, nie potrafią uwolnić się od myślenia tylko w jednej perspektywie czasowej. A czas ma znaczenie. Być może jest kluczem do zrozumienia, skąd biorą się problemy ze zdrowiem psychicznym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas