Młode wizje Szczecina i okolic

Projekt węzła komunikacyjnego, siedziba teatru, rewitalizacja wiejskiego majątku – zwycięskie projekty konkursowe

Publikacja: 22.12.2017 12:07

Krzysztof Wojciech Żywucki, „SKM Szczecin Zdroje – koncepcja stacji i rewitalizacja terenów przyległ

Krzysztof Wojciech Żywucki, „SKM Szczecin Zdroje – koncepcja stacji i rewitalizacja terenów przyległych” – nagroda w kategorii planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne.

Foto: materiały prasowe

Jak w przyszłości mogą wyglądać tereny pod stację SKM w Zdrojach, nowoczesny budynek Teatru Współczesnego w Szczecinie czy „Majątek Rzędziny" – swoje koncepcje zmiany w regionie pokazali młodzi architekci i urbaniści, którzy wzięli udział w konkursie marszałka województwa zachodniopomorskiego na najlepszą pracę dyplomową związaną tematycznie z województwem zachodniopomorskim. Odbywał się on już po raz ósmy. Zgłoszono do niego 15 prac magisterskich i inżynierskich. Większość z nich była ze szczecińskiego ośrodka akademickiego, a dwie nadesłano z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nowy symbol miasta

Prace były podzielone na trzy kategorie: planowanie przestrzenne i projekt urbanistyczny, projektowanie architektoniczne i architektura krajobrazu. Wszystkie musiały dotyczyć Szczecina lub regionu.

Wśród prac nie zabrakło prostoty, ale i odwagi wykraczającej poza dotychczasowe funkcje miejsc publicznych, a nawet projektów marzeń.

– Po raz kolejny zostaliśmy oczarowani pracami konkursowymi, które niosą świeżość spojrzeń na Pomorze Zachodnie i na to, jak tworzyć je jeszcze piękniejszym i jeszcze lepszym miejscem do życia – uważa Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

Dodaje, że niektóre projekty, jak te dotyczące Doliny Odry czy SKM, wpisują się niemal bezpośrednio w działania samorządu województwa. – To szczególnie cieszy, bo świadczy o tym, że nasze inwestycje rozpalają wyobraźnię mieszkańców regionu. Trzymam kciuki za karierę wszystkich uczestników konkursu i życzę, by jak najwięcej ich prac powstawało w naszym regionie – dodaje.

W kategorii planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne nagrodę przyznano Krzysztofowi Żywuckiemu za projekt „SKM Szczecin-Zdroje – koncepcja stacji i rewitalizacja terenów przyległych". W zamyśle autora zaproponowana przez niego odważna bryła budynku mogłaby się stać nowym symbolem prawobrzeżnego Szczecina. Projekt nagrodzono za możliwość poprawy funkcjonowania komunikacji miejskiej oraz metropolitalnej poprzez stworzenie ważnego węzła przesiadkowego.

– Stworzyłem projekt stacji kolejowej przystanku w Zdrojach dla Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. To ważny węzeł komunikacyjny. Mamy tam trasę szybkiego tramwaju, autobusy, parkingi, stacje rowerowe, postoje taksówek – mówił podczas gali laureat.

Podkreślił, że jest człowiekiem, który nie lubi robić rzeczy bez sensu, projektować czegoś w powietrzu, a w swojej pracy chciał zrobić coś, co może pomóc usprawnić komunikację, żeby w Szczecinie żyło się lepiej.

– Z racji tego, że ruszyły prace nad tą koleją, to wydaje mi się, że może to być ciekawy głos w dyskusji – tłumaczył. Kapituła Konkursu wyróżniła także projekt „Metropolitalny Park Doliny Odry" autorstwa Joanny Hartwig i Marty Smolarczyk.

Druga skóra teatru

W kategorii „projektowanie architektoniczne" nagrodę główną przyznano Martynie Kuchnowskiej za projekt „Teatr Współczesny w Szczecinie", którego siedzibę umiejscowiono na Łasztowni. Projekt obejmuje prawie całkowicie przeszkloną, nietypowo ukształtowaną bryłę budynku z drugą elewacją, co daje niezwykły efekt całkowitej ekspozycji jego wnętrza za dnia oraz niezwykłych iluminacji świetlnych nocą i możliwość obserwowania z zewnątrz i wewnątrz. Oprócz koncepcji nowego budynku obejmuje też zagospodarowanie terenu wobec niego, a także jest próbą przedstawienia zupełnie nowej organizacji przestrzeni tego fragmentu wyspy.

Sam obiekt określono jako „Sztukę" – „Spektakl", wszystko przez to, że miałby pozwalać na obserwację pracy artystów przez cały dzień, tworząc w ten sposób wrażenie niekończącego się spektaklu.

Wyróżnienie otrzymała także praca Filipa Raupuka – „Obiekt kontemplacji na terenie parku im. Jana Kasprowicza w Szczecinie", który z lustra wody na jeziorze Rusałka tworzy wejście w świat wyciszenia i zadumy, tworząc symboliczną granicę światów sacrum i profanum.

Odnaleźć ducha

Z kolei w kategorii „architektura krajobrazu" o znaczeniu ponadlokalnym najlepsza okazała się praca „Majątek Rzędziny. Wszystko tutaj było – spokój, szczęście i życie pełne sensu" wykonana przez Justynę Hładkulik.

Rzędziny to wcześniej niemieckie Nassenheide (mokre wrzosowiska). To wieś w powiece polickim, a projekt miał przywrócić ją do życia.

Koncepcja obejmuje zagospodarowanie terenu dawnego majątku zlokalizowanego w samym środki wsi, a opracowaniem został objęty teren dawnego folwarku wraz z pałacem i ogrodem. Proponowana zabudowa uformowana została tak, by wpisać się w otoczenie i zachować tożsamość miejsca.

Jury doceniło w tej pracy wyczucie i doskonale zaplanowaną strukturę urbanistyczną, uszanowanie i podkreślenie wszystkich elementów, które stanowią historyczne dziedzictwo wioski Rzędziny, oraz pomysł na jej ożywienie.

W tej samej kategorii przyznano też wyróżnienie, którym uhonorowano pracę „Wioślarski Ośrodek Olimpijski Dziewoklicz" Magdaleny Andruszkiewicz. Autorka stworzyła atrakcyjną koncepcję funkcjonalno-przestrzenną ośrodka wioślarskiego wraz z ciekawymi funkcjami towarzyszącymi. Projekt mógł by się przyczynić do przywrócenia komunikacji wodnej w postaci białej floty, a także usprawnić komunikację kolejową na szczecińskim Międzyodrzu.

– Ten konkurs zakorzenił się już mocno w świadomości. Dzięki niemu możemy poznać pomysły młodych, które są ważne i potrzebne dla rozwoju naszego województwa – mówi Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego