Nowe światło
Teraz w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim można oglądać zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego – fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych. Ekspozycja jest tym bardziej frapująca, że większość osób kojarzy dzieło Beksińskiego głównie z obrazami pochodzącymi z tak zwanego pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego okresu warszawskiego. To powszechnie znane „malarskie horrory". Tymczasem artysta zaczynał od fotografii. Również po 1997 roku zajmował się fotomontażem i grafiką komputerową. Właśnie tę mniej znaną spuściznę będzie można zobaczyć na wystawie. Chodzi o fotografię z lat 1955–1960, fotomontaży i grafik komputerowych.
– Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy – powiedziała Ewa Barycka z Fundacji Beksiński. – Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality, czyli wirtualnej rzeczywistości, który pozwala „wniknąć" w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i jako artysty, a dopełnieniem wystawy są wykłady, w skondensowany sposób opisujące jego życie i drogę twórczą.
Wykład multimedialny „Beksiński a sztuka współczesna" odbędzie się 20 stycznia 2018 o godzinie 16 w sali głównej teatru. Da szansę przyjrzenia się twórczości Beksińskiego oraz jej recepcji przez pryzmat sztuk wizualnych, filmu oraz muzyki. Nakreśli sylwetkę artysty nie tylko na podstawie jego dzieł, ale również poprzez szerszą perspektywę – impresjonizmu, surrealizmu, abstrakcji, socrealizmu, pop-artu. Nawiąże do twórczości innych artystów: Jana Vermeera, Arnolda Böcklina, Salvadora Dali, Artura Grottgera, Tadeusza Brzozowskiego czy Andy'ego Warhola.
Wykład będzie też okazją do dyskusji na temat twórczości i związków Zdzisława Beksińskiego z Ewą i Januszem Baryckimi, którzy znali artystę osobiście, od lat badają i dokumentują jego twórczość. Wyjątkowość programu polegać będzie również na tym, że inkrustowany będzie prywatnymi filmami i wypowiedziami artysty, zrealizowanymi przez pracowników Fundacji Beksiński.
Dotychczas wystawa gościła m.in. w Krakowie, Tarnowie, Kielcach, Rzeszowie, Toruniu, Warszawie. Wszędzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jak podają organizatorzy, utworzyła się nawet grupa osób, która podąża za „Beksińskim nieznanym" wszędzie, gdzie ma się pojawić.
Kontrabasista i koreańska żałoba
Tymczasem 27 stycznia zaprezentowany zostanie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim słynny spektakl „Kontrabasista" w reżyserii i wykonaniu Jerzego Stuhra. To gorzka, ironiczna opowieść o człowieku, który nie potrafi pogodzić się z myślą grania „ostatnich skrzypiec" w orkiestrze. Ale nie tylko w orkiestrze, bo także w życiu.