Na realizację projektu Suborbital Inexpensive Rocket (SIR) firma SpaceForest dostała finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Plan zakłada budowę rakiety, która będzie w stanie przenosić na wysokość 150 km małe satelity. SpaceForest chce, by SIR oferowała tańsze usługi niż inne tego typu rakiety. Dla gdyńskiej firmy to nie pierwsze projekty kosmiczne. W 2016 r. jej inżynierowie rozpoczęli współpracę ze szwedzkim RUAG Space w ramach projektu badania księżyców Jowisza.
Mocna pozycja Pomorza
– Trójmiasto staje się jednym z najważniejszych punktów na mapie polskiego sektora kosmicznego – mówi Wojciech Drewczyński z funduszu Black Pearls. I nie chodzi tylko o budowę rakiet. Region ma mocną pozycję w tzw. segmencie downstream, czyli obszarze wykorzystania danych satelitarnych dla celów komercyjnych.
– Organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną program Space3ac Intermodal Transportation wspiera finansowo i merytorycznie młode firmy pracujące z technologiami satelitarnymi. O jego popularności niech świadczy liczba zgłoszeń. W zeszłym roku do udziału w akceleratorze chętnych było blisko 170 zespołów. Partnerami programu są firmy takie jak Lotos czy obydwa trójmiejskie porty – wylicza Drewczyński.
Wkrótce może się okazać, że Pomorze wykona w tej dziedzinie kolejny krok do przodu. – Trwa procedura wyboru pierwszej polskiej lokalizacji dla ESA BIC, czyli inkubatora Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przy silnym wsparciu władz regionu, z udziałem firmy Blue Dot Solutions utworzyliśmy konsorcjum, którego celem jest utworzenie takiego centrum transferu technologii w Gdańsku – zaznacza nasz rozmówca.