Inwestują w drogi, ale i w oświatę

Rosną dochody pomorskich miast. Samorządy więcej chcą wydać w tym roku na inwestycje.

Publikacja: 08.01.2018 20:00

Gdańsk

Gdańsk

Foto: AdobeStock

Nie zabraknie remontów i budowy nowych dróg, powstaną nowe przedszkola, obiekty sportowe, ale też np. kaplice cmentarne.

W 2018 roku dochody Gdańska zaplanowano w wysokości 3,1 mld zł, o ok. 200 mln zł więcej niż w 2017.

– Wzrost dotyczy głównie dotacji ze środków UE na realizację zadań inwestycyjnych, wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych i wpływów z podatku od czynności cywilnoprawnych – wylicza Anna Mizera-Nowicka z biura prasowego gdańskiego ratusza. Na inwestycje zaplanowano 676,3 mln zł, czyli o 226 mln zł więcej niż w 2017 r.

Tramwaje w Gdańsku

Najwięcej środków, bo 355 mln zł, będzie przeznaczonych na projekty z zakresu drogownictwa i komunikacji miejskiej. Pieniądze pójdą m.in. na przebudowę wiaduktu Biskupia Górka, budowę dróg lokalnych w różnych dzielnicach czy modernizację chodników. Gdańsk kończy budowę mostu zwodzonego przez Martwą Wisłę w Sobieszewie. Termin został wydłużony, a przeprawa zostanie przekazana na koniec II kwartału.

Do końca kwietnia trwa przebudowa ul. Ojcowskiej wraz z przebudową sieci wodociągowej. A w marcu ma się zakończyć budowa ciągu widokowego oraz placu zabaw na terenie parku Na Zboczu. Gdańsk zainwestuje też w remonty i termomodernizację szkół i obiektów sportowych. Poza tym na działania przeciwpowodziowe, w tym m.in. system gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich czy Gdański Program Przeciwpowodziowy, zaplanowano niemal 60 mln zł.

Trwa rewitalizacja i przebudowa kompleksu budynków palmiarni w ogrodzie botanicznym w Parku Opackim im. Adama Mickiewicza, budowa przedszkola modułowego przy ul. Srebrnej, które ma być gotowe w marcu, a przy wejściach na plaże pojawią się nowe toalety publiczne.

W tym roku Gdańsk chce rozpocząć budowę linii tramwajowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na ul. Nowej Bulońskiej oraz przebudowę infrastruktury tramwajowej na ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej. Ma też się rozpocząć rozbudowa ulicy Szerokiej. Urzędnicy zaplanowali też m.in budowę Pogotowia Opiekuńczego przy ul. Sobieskiego, przebudowę Kaponiery Południowej na potrzeby kulturalno-wystawiennicze wraz z salą sferyczną, a także rekonstrukcją odcinka muru Carnota na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku.

Kultura w Sopocie

Ponad 343 mln zł – tyle wyniesie budżet Sopotu w 2018 roku. Prognozowane wpływy do budżetu miasta to 320 mln zł. Aż 70 proc. tej kwoty (225 mln zł) to dochody własne miasta.

– Możemy pochwalić się bardzo wysokimi dochodami własnymi i niskim zadłużeniem – podkreśla Magdalena Czarzyńska-Jachim, rzecznik prezydenta Sopotu. Dodaje, że to pozwali przeznaczać dużo środków na oświatę, pomoc społeczną, kulturę oraz sport, a także realizować projekty i inwestycje dofinasowane ze środków europejskich.

Rosną wpływy z podatków dochodowych PIT i CIT, które w 2018 roku będą większe odpowiednio o 6,4 i 25,2 proc. Do miejskiej kasy trafi z tego tytułu ok. 93 mln zł.

W tym roku Sopot spodziewa się wzrostu wpływu środków zewnętrznych, głównie z funduszy europejskich. – Planujemy, że będzie to 28,6 mln zł, w tym na projekty inwestycyjne – 26,4 mln zł – wylicza pani rzecznik. Miasto chce uzyskać też ok. 18,5 mln zł ze sprzedaży nieruchomości, które posiada na terenie Gdańska. Według założeń budżetu wydatki Sopotu w 2018 roku wyniosą 343,7 mln zł i będą wyższe o 9,3 proc. w porównaniu z wydatkami w 2017 roku. Wydatki inwestycyjne Sopotu to 92,4 mln zł (27 proc. wszystkich wydatków). – To oczywiście konsekwencja pozyskania znacznych środków unijnych oraz dobrej kondycji finansowej miasta, umożliwiającej realizację różnych zadań, podnoszących jakość życia mieszkańców – mówi rzecznik Sopotu.

W ramach inwestycji dofinansowywanych ze środków UE realizowane będą: budowa Artinkubatora przy ul. Goyki (12,9 mln zł), modernizacja oświetlenia ulicznego (1,6 mln zł) czy przerzut wód opadowych z ul. Pułaskiego do kanału potoku Bohaterów Monte Cassino (6,6 mln zł). Poza tym ma być rewitalizowana skarpa na ul. Sobieskiego, Winieckiego, zagospodarowanie Lasku Karlikowskiego, modernizacja ocieplenia w placówkach oświatowych TermoEco czy rozwój turystyki wodnej na Zatoce Gdańskiej.

Sopot planuje też modernizację ulic powiatowych i gminnych (2,7 mln zł), budowę bloków komunalnych przy ul. Świemirowskiej, Malczewskiego czy Niepodległości (blisko 10 mln zł), a także modernizację ratusza czy budowę nowej kaplicy na cmentarzu komunalnym. W mieście powstanie też schronisko dla zwierząt.

Lodowisko w Gdyni

Z kolei dochody Gdyni na 2018 rok zaplanowano na 1,6 mld zł, co oznacza wzrost o 12,5 proc. Wydatki inwestycyjne to niemal 420 mln zł. – Najwięcej środków, bo 64,5 proc., tj. 272 mln zł, przeznaczono na inwestycje z zakresu dróg i transportu publicznego – mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik prezydenta Gdyni.

W 2018 roku kontynuowana będzie kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej, która zaczęła się dwa lata temu. Wartość projektu, który zakończy się w 2021 roku, to 67,5 mln zł. Trwa też budowa węzła integracyjnego Gdynia Chylonia, który ma być gotowy za ponad dwa lata. Inwestycja pochłonie 67 mln zł.

Poza tym w Gdyni powstaje sztuczne lodowisko za 37 mln zł. Ma być gotowe w przyszłym roku. Miasto chce też do 2020 roku wydać ponad 35 mln na przebudowę i rozbudowę infrastruktury szkół zawodowych oraz ich wyposażenie. W planach gdyńskiego ratusza jest w tym roku zakup ekologicznego taboru komunikacji miejskiej za niemal 170 mln zł czy utworzenie węzła integracyjnego transportu publicznego przy przystanku PKM – Gdynia Karwiny.

Gdynia planuje też w tym roku rozpocząć budowę zespołu obiektów oświatowych wraz z terenami sportowymi w dzielnicy Wiczlino. Inwestycja pochłonie 55 mln zł.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: j.blikowska@rp.pl

Nie zabraknie remontów i budowy nowych dróg, powstaną nowe przedszkola, obiekty sportowe, ale też np. kaplice cmentarne.

W 2018 roku dochody Gdańska zaplanowano w wysokości 3,1 mld zł, o ok. 200 mln zł więcej niż w 2017.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży