Budowa nowego obiektu ma się zacząć w tym roku i potrwa dwa lata. – Po zakończeniu inwestycji nasze nieruchomości w Olsztynie zostaną wystawione na sprzedaż, a uzyskane środki będą przeznaczone na działalność statutową instytutu – zapowiada prof. Mariusz Piskuła, dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.
Dziś siedziba instytutu jest rozproszona, a zakłady i oddziały znajdują się w czterech różnych lokalizacjach w dwóch miastach. I tak Oddział Nauki o Żywności mieści się w Olsztynie przy ul. Tuwima, z kolei Oddział Biologii Rozrodu – przy ul. Bydgoskiej, a w Białymstoku, w Parku Naukowo-Technologicznym, jest zakład zajmujący się profilaktyką chorób metabolicznych, zaś przy tamtejszym Uniwersytecie Medycznym działa zakład zajmujący się patologią rozrodu człowieka.
Prof. Piskuła przyznaje, że praca w kilku miejscach nie jest komfortowa ze względów logistycznych, zarządczych i finansowych, poza tym obecne warunki ograniczają rozwój, nie sprzyjają przyjmowaniu profesorów wizytujących, doktorantów i stażystów, dlatego instytut szukał miejsca, w którym mogliby pracować wszyscy razem.
Teraz jest realna szansa na taką zmianę. Instytut otrzymał 77,6 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na budowę i wyposażenie Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia. Umowę w tej sprawie podpisali 22 grudnia prof. Mariusz Piskuła, dyrektor instytutu, i Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.