Główne uroczystości jubileuszu koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski odbędą się 11 sierpnia. Położona w gminie Reszel w powiecie kętrzyńskim na Mazurach, tuż przy granicy z historyczną Warmią, Święta Lipka jest najsławniejszym sanktuarium maryjnym w regionie.
Jego początki sięgają XIV w. i znane są tylko z opowiadań ludowych przekazywanych przez kilka wieków. Legenda mówi, że w Kętrzynie skazanemu na śmierć objawiła się Matka Boska i poprosiła o wyrzeźbienie jej postaci z Dzieciątkiem. Mężczyzna w oczekiwaniu na egzekucję w ciągu nocy wyrzeźbił z kawałka drewna figurkę. Rankiem znaleziono przy skazańcu rzeźbę. Była tak piękna, że ci, którzy przyszli wykonać wyrok śmierci, doszli do wniosku, iż jest to znak Bożego ułaskawienia, i zwrócili skazanemu wolność.
Dziękując Matce Boskiej, człowiek szedł w kierunku Reszla, szukając po drodze lipy, na której mógłby postawić rzeźbę, jak poleciła mu Piękna Pani. W miejscu, gdzie stoi obecna bazylika, napotkał wspaniałą lipę i na niej umieścił figurkę. W krótkim czasie miejsce to zasłynęło cudami i uzdrowieniami.
Miejsce pielgrzymkowe
Autor jednego z pism pisał o początkach Świętej Lipki, że „jest w Prusach słynne miejsce, które wzięło nazwę od lipy. Bo od bardzo dawna stała na tym miejscu rozłożysta lipa, a na niej prawie z pierwszym posiewem chrześcijaństwa w Prusach – pojawiła się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dzieło rąk Boskich".