– W tym roku zostanie zaopatrzona w niewielką ilość wosku pszczelego, który będzie miał za zadanie zwabić rój. Mamy nadzieję, że już w 2018 roku znajdą się chętne pszczoły do zamieszkania w nowej lokalizacji – tłumaczy Jan Piotrowski z nadleśnictwa Elbląg.
Idea utworzenia barci lub powieszenia kłody bartnej zrodziła się w tym nadleśnictwie na początku 2017 roku w głowie nadleśniczego Mariusza Potocznego, a w realizację pomysłu chętnie zaangażowali się inni.
– Naukowcy i praktycy od dłuższego czasu alarmują o postępujących chorobach pszczół i ich wymieraniu, rola tych owadów w środowisku wszystkim nam jest dobrze znana. Lasy Państwowe, a więc w tymi nasze nadleśnictwo, powołane są m.in. do utrzymania trwałości lasu i jego ochrony, a więc wszystkich jego składników, a tworzenie miejsc bytowania pszczół oraz zadbanie o ich bazę pokarmową to metody ochrony pszczół – tłumaczy Jan Piotrowski.
Podkreśla, że zwiększając liczbę tych owadów, nadleśnictwo przyczynia się do wzrostu różnorodności przyrodniczej, a to gwarantuje utrzymanie trwałego i zdrowego lasu. Dodaje, że polskie leśnictwo opiera się na zasadach zrównoważonego gospodarowania lasem, co oznacza, że oprócz funkcji gospodarczej – producenta drewna – Lasy Państwowe pełnią także inne role, m.in. dbają o zachowanie zasobów leśnych oraz ich różnorodności biologicznej.