19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2018 23:00 Publikacja: 14.01.2018 23:01
Foto: Adobestock
Samorząd gminy w istnieniu wód termalnych widzi olbrzymią szansę dla regionu. O wykorzystaniu takich wód na tych terenach mówiło się już dawno temu. W 2009 r. Towarzystwo Geosynoptyków Geos z Krakowa przygotowało studium opłacalności inwestycji opartych na geotermii. Natomiast kilka lat temu podczas konferencji w starostwie gorlickim przedstawiciele m.in. krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa stwierdzili, że można się zastanowić nad wykorzystaniem odwiertów, z których jeszcze do niedawna czerpano ropę. Chodziło głównie o odwierty w rejonie Sękowej, Gorlic i Ropy. Miejscowemu samorządowi pomysł się spodobał, ale dość szybko okazało się, że wykorzystanie istniejących odwiertów nie będzie wcale proste. Głównie ze względu na znaczne nakłady finansowe. – Ponadto nigdy nie wiadomo, jakie niespodzianki mogą czekać przy uruchamianiu starego odwiertu. Dlatego też za namową ekspertów zdecydowaliśmy, że jednak lepiej będzie wykonać zupełnie nowy odwiert – mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. Decyzja, by wykonać nowy odwiert, ma też swoje uzasadnienie w zasadach dofinansowania. NFOŚ przyznaje pieniądze tylko na nowe projekty, a stuprocentowe dofinansowanie inwestycji jest możliwe tylko pod warunkiem wykorzystania wód termalnych do ogrzewania mieszkań. Pod takie właśnie warunki gmina Sękowa przygotowała wszystkie potrzebne dokumenty i w listopadzie ub.r. złożony został do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wniosek o dofinansowanie wykonania odwiertu badawczego.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Spółka Orlen Upstream Norway (OUN) wraz z innymi udziałowcami zdobyła osiem nowych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - wynika z opublikowanych we wtorek przez Norweski Dyrektoriat Naftowy rezultatów corocznej rundy koncesyjnej APA.
Energia wiatrowa stanowiła 20 proc. całej energii elektrycznej zużywanej w Europie. UE nie buduje jednak wystarczająco dużo nowych farm wiatrowych – wynika z danych opublikowanych przez europejskie stowarzyszenie energetyki wiatrowej WindEurope.
Agencja Rozwoju Przemysłu wraz z ARP TFI utworzyły Polski Zielony Fundusz, który poprzez kredyty na preferencyjnych warunkach lub udziały w danym projekcie ma stymulować szybszy rozwój OZE w Polsce.
Powiązana z rosyjskim Gazpromem spółka Omne Energia została skreślona z listy sankcyjnej, po czym została sprzedana za 3 zł. To ta firma jest kontrahentem Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie i dostarcza gaz do części stołecznych autobusów – informuje Wirtualna Polska.
Porządkowanie terenu, badania geologiczne, przygotowania umowy na budowę elektrowni jądrowej i wreszcie zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną na budowę elektrowni – to główne punkty, stojące przed PEJ i rządem na atomowej mapie Polski.
Po raz pierwszy naukowcy użyli ogniwa paliwowego wykonanego z drożdży piekarskich i grzyba białej zgnilizny do zasilania czujników. To całkowicie biodegradowalne i nietoksyczne źródło energii.
– Nie mamy poczucia, aby polityki klimatyczne banków ulegały zmianie. Naszym zdaniem oczekiwania instytucji finansowych są nadal takie same – mówi wiceprezes Orlenu Magdalena Bartoś komentująca opuszczenie przez część banków tzw. zielonego sojuszu bankowego. Orlen chce odejść od produkcji energii z węgla za pięć lat, a od produkcji ciepła z węgla za 10 lat.
Spodziewamy w przyszłym tygodniu informacji ze strony czeskiego rządu o otwarciu nowych, większych możliwości importu ropy naftowej ropociągiem TAL do naszych czeskich rafinerii - poinformował prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas