Nie sposób się nudzić

Szturm na zamek w Tykocinie, wizyta u Dziadka Mroza i spotkanie z folklorem w Supraślu – Podlasie dobrze przygotowało się na zimowe ferie.

Publikacja: 15.01.2018 23:30

Muzeum Ikon w Supraślu będzie jednym z punktów Supraskiego Karnawału Różnorodności.

Muzeum Ikon w Supraślu będzie jednym z punktów Supraskiego Karnawału Różnorodności.

Foto: Muzeum Ikon, Adrian Grycuk

– Ferii nie warto spędzać w domu. Nasze miejskie instytucje kultury i sportu zadbały, by czas spędzić ciekawie, w gronie rówieśników, i skorzystać z bogatej oferty – zachęca Urszula Mirończuk, rzeczniczka Urzędu Miasta Białystok. W stolicy Podlasia atrakcje dla młodszych i starszych przygotował m.in. Białostocki Ośrodek Kultury w ramach Akcji Zima, kino Forum, BOK – Centrum Ludwika Zamenhofa, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Pamięci Sybiru, Galeria Arsenał czy Galeria im. Sleńdzińskich.

Atrakcją, której reklamować nie trzeba, jest Białostocki Teatr Lalek, gdzie będzie można obejrzeć m.in. „Straszną piątkę" i „Cudowną lampę Aladyna". Specjalną ofertę przygotował Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Trzy miejskie pływalnie zapraszają na kursy nauki i doskonalenia pływalnia. Z kolei amatorzy jazdy na łyżwach i nartach mogą się wybrać na lodowisko, i na Dojlidy, by spróbować sił w narciarstwie biegowym.

Szturm na zamek

Ciekawych imprez w regionie będzie więcej. Jedną z nich jest szturm zamku w Tykocinie, zaplanowany na 3 lutego. – Jest to jedyna w kraju zimowa inscenizacja historyczna, ukazująca wydarzenia z okresu potopu. Jak co roku przedstawiona zostanie rekonstrukcja wydarzeń ze stycznia 1657 roku, kiedy tykociński zamek, znajdujący się w rękach Radziwiłłów sprzyjających Szwedom, został zdobyty przez siły hetmana Sapiehy – zachęcają organizatorzy.

– Wstęp jest bezpłatny, a w programie inscenizacji jest najpierw msza w rycie łacińskim, która wprowadzi widzów w klimat z przeszłości. Następnie uroczyste otwarcie wydarzenia na placu Czarnieckiego w Tykocinie, po którym nastąpi szturm zamku i bitwa na jego dziedzińcu – mówi Karol Urbański z Komputowej Chorągwi. Bitwę odtwarzają z dbałością o szczegóły pasjonaci z grup rekonstrukcyjnych, ubrani w stroje i oręż z epoki. – W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział około 150 odtwórców. W strojach i z bronią z epoki staramy się jak najwierniej odtworzyć zdarzenia na zamku w XVII wieku – opowiada.

Rekonstruktorzy to pasjonaci tamtych czasów, starają się odtwarzać ówczesne życie: w uzbrojeniu, sztuce walki, ale także w zwyczajach – w kuchni czy tańcach. – To już szósta edycja wydarzenia, co roku przybywa chętnych, by je zobaczyć – mówi Karol Urbański.

Nazwa grupy rekonstrukcyjnej nawiązuje do komputu, czyli etatu wojska stałego na służbie Rzeczypospolitej, oraz nazwiska słynnego wodza z okresu potopu szwedzkiego – Stefana Czarnieckiego, który za zasługi wojenne otrzymał od króla Jana Kazimierza starostwo tykocińskie i małą wieś Białystok.

Do Dziadka Mroza

Rozwój przeżywa turystyka transgraniczna, stąd rosnące zainteresowanie np. wyjazdami na Białoruś, gdzie w tamtejszej części Puszczy Białowieskiej jest siedziba Dziadka Mroza.

– Zwłaszcza dzieci są zachwycone, to dla nich naprawdę ogromna frajda – opowiada Anna Kraśnicka, przewodnik turystyczny, prowadząca blog bialystoksubiektywnie. – Przejście przez granicę jest bezwizowe, trzeba mieć tylko paszport – zaznacza. Przejście znajduje się około 6 kilometrów od Białowieży. Takie wyprawy organizuje wiele ośrodków turystycznych, w tym np. PTTK.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą" i "Parkietem"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

– Dziadek Mróz jest naprawdę sędziwy. Są też tańczące śnieżynki, jest chatka Baby Jagi, ale i na przykład bimbrownia, i Muzeum Przyrodniczo-Leśne, a w nim eksponaty żyjących w puszczy zwierząt – mówi Anna Kraśnicka.

Podobnie jak jego fiński odpowiednik, Dziadek Mróz ma swój zaprzęg – okazałe sanie, tyle że ciągną je łosie, a nie renifery. – To ludowa impreza z pieśniami, tańcem i śpiewem, można spróbować białoruskich specjałów, kupić pamiątki i odbyć wycieczkę po Puszczy Białowieskiej – zachęca przewodniczka.

Karnawał muzyki i tańca

Niebawem szykuje się także inne nietuzinkowe wydarzenie – pierwszy Supraski Karnawał Różnorodności. Rozpocznie się 24 i potrwa do 28 stycznia.

To impreza dla wszystkich, którzy chcą poczuć, przeżyć, doświadczyć magii Podlasia. Cztery dni intensywnych przeżyć wypełnionych tańcem, śpiewem, muzyką, naturą i sztuką – zachęcają organizatorzy.

– Chcemy pokazać naszą różnorodność. Będą warsztaty tańca cygańskiego czy białoruskiego, warsztaty śpiewu, wieczór animacji z muzyką cygańską, kulig z ogniskiem, zwiedzanie Muzeum Ikon w Supraślu. Będzie też okazja do spacerów – opowiada Marta Żukowska, współorganizatorka. – To bliskie spotkanie z ludźmi, pasjonatami tańców z różnych stron świata, okazja do poznania się i wspólnej zabawy.

– Cudowne wydarzenia organizuje także Biebrzański Park Narodowy. Do niego także przewodnicy zabierają turystów na bagna, piękne są teraz widoki – rozlała Narew i Biebrza, to anomalie pogodowe, które, jak się okazuje, również mogą nam zafundować nie lada atrakcje – zaznacza Anna Kraśnicka.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: g.zawadka@rp.pl

Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego