– Ferii nie warto spędzać w domu. Nasze miejskie instytucje kultury i sportu zadbały, by czas spędzić ciekawie, w gronie rówieśników, i skorzystać z bogatej oferty – zachęca Urszula Mirończuk, rzeczniczka Urzędu Miasta Białystok. W stolicy Podlasia atrakcje dla młodszych i starszych przygotował m.in. Białostocki Ośrodek Kultury w ramach Akcji Zima, kino Forum, BOK – Centrum Ludwika Zamenhofa, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Pamięci Sybiru, Galeria Arsenał czy Galeria im. Sleńdzińskich.
Atrakcją, której reklamować nie trzeba, jest Białostocki Teatr Lalek, gdzie będzie można obejrzeć m.in. „Straszną piątkę" i „Cudowną lampę Aladyna". Specjalną ofertę przygotował Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Trzy miejskie pływalnie zapraszają na kursy nauki i doskonalenia pływalnia. Z kolei amatorzy jazdy na łyżwach i nartach mogą się wybrać na lodowisko, i na Dojlidy, by spróbować sił w narciarstwie biegowym.
Szturm na zamek
Ciekawych imprez w regionie będzie więcej. Jedną z nich jest szturm zamku w Tykocinie, zaplanowany na 3 lutego. – Jest to jedyna w kraju zimowa inscenizacja historyczna, ukazująca wydarzenia z okresu potopu. Jak co roku przedstawiona zostanie rekonstrukcja wydarzeń ze stycznia 1657 roku, kiedy tykociński zamek, znajdujący się w rękach Radziwiłłów sprzyjających Szwedom, został zdobyty przez siły hetmana Sapiehy – zachęcają organizatorzy.
– Wstęp jest bezpłatny, a w programie inscenizacji jest najpierw msza w rycie łacińskim, która wprowadzi widzów w klimat z przeszłości. Następnie uroczyste otwarcie wydarzenia na placu Czarnieckiego w Tykocinie, po którym nastąpi szturm zamku i bitwa na jego dziedzińcu – mówi Karol Urbański z Komputowej Chorągwi. Bitwę odtwarzają z dbałością o szczegóły pasjonaci z grup rekonstrukcyjnych, ubrani w stroje i oręż z epoki. – W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział około 150 odtwórców. W strojach i z bronią z epoki staramy się jak najwierniej odtworzyć zdarzenia na zamku w XVII wieku – opowiada.