Dzikie zwierzęta głodne chodzić nie będą

W lasach Podkarpacia jest przeszło tysiąc miejsc dokarmiania. Bywa, że przy takich „stołówkach" pojawiają się też niedźwiedzie.

Aktualizacja: 23.01.2018 08:10 Publikacja: 21.01.2018 19:30

Przy paśnikach najczęściej pojawiają się jelenie, sarny i dziki

Przy paśnikach najczęściej pojawiają się jelenie, sarny i dziki

Foto: AdobeStock

– Nie zachęcamy osób prywatnych do dokarmiania zwierząt leśnych, bowiem grozi to oswajaniem się zwierza z ludźmi, czyli tzw. zjawiskiem synatropizacji – tłumaczy Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie.

Lasy zajmują ponad 38 proc. powierzchni Podkarpacia, o jedną trzecią więcej niż w latach 40. ubiegłego wieku. Jest w nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania zwierzyny. A tej w tym regionie nie brakuje.

Według szacunków RDLP w Krośnie, w lasach Podkarpacia żyje m.in. 400 żubrów, 200 niedźwiedzi, około 500 wilków i ponad 10 tys. bobrów. W południowo-wschodniej Polsce bytuje także m.in. 38 tys. saren, ponad 10 tys. jeleni, 9 tys. dzików oraz prawie 300 łosi. Dość licznie występują także mniejsze drapieżniki: kuny – 5,4 tys., borsuki – 2,5 tys., i tchórze – 3 tys. Doliczono się także ponad 20 tys. bażantów oraz 9 tys. kuropatw.

Trwa doroczne dożywianie zwierząt. Wystawiane są też baloty siana i sianokiszonki, warzywa, mieszanki ziaren oraz sól w lizawkach. W sumie leśnicy oraz leśnicy i zarządcy obwodów łowieckich przygotowali dla zwierząt ok. 200 ton siana, 3 tys. ton tzw. karmy soczystej, czyli buraków, marchwi i sianokiszonki, oraz 500 ton ziarna i 240 ton soli z mikroelementami. Ponad 100 ton pożywienia zakupiono dla żubrów bytujących w nadleśnictwach Baligród, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany w Bieszczadach. Tylko dla ptaków Lasy Państwowe w Krośnie zakupią w tym sezonie 19 ton karmy, głównie pyz tłuszczowych i ziaren słonecznika.

Poza tym w okresie letnim dla zwierzyny uprawia się również ok. 500 ha poletek żerowych, na których wysiewa się zboża ozime, rzepaki; uprawia się też rośliny wielosezonowe, np. topinambur, a dodatkowo każdej zimy leśnicy ścinają i pozostawiają w lasach kilka tysięcy wierzb i osik. – Zwierzęta, zamiast żerować w uprawach, obgryzają pędy i korę z gałęzi tych drzew. Na wiosnę ogołocone z pędów drewno jest wyrabiane na papierówkę lub pozostawiane do naturalnego rozkładu – opowiada Edward Marszałek.

Zwierzyna jest w bardzo dobrej kondycji. Przy paśnikach najczęściej pojawiają się jelenie, sarny i dziki. – Dokarmienie prowadzone jest wtedy, gdy warunki pogodowe uniemożliwiają zwierzynie zdobycie żeru naturalnego. Takie postępowanie jest nie tylko humanitarnym gestem leśników, ale też zapobiega szkodom w uprawach leśnych, które mogłyby mocno ucierpieć – wyjaśnia Edward Marszałek. Podkreśla, że zimowego dokarmiania zwierzyny nie należy traktować jak zadawania karmy bydłu. – Takie postępowanie może prowadzić do powolnego oswajania i zaniku naturalnego instynktu, który zmusza je do poszukiwania pożywienia– podkreśla przedstawiciel Lasów Państwowych. Dokarmianiem zajmują się leśnicy na obszarach zarządzanych przez LP i myśliwi na terenach dzierżawionych obwodów łowieckich. Raczej nie powinny robić tego osoby prywatne. Zwierzęta powinny jeść produkty naturalne, sprawdzone pod względem weterynaryjnym – tłumaczy Edward Marszałek. Dodaje, że chodzi też o zagrożenie przenoszenia chorób zwierzęcych do lasu i odwrotnie. – Karmy nie gromadzi się obecnie w nadmiarze, gdyż wykładana ilość zależy od warunków pogodowych. Na pewno jej nie zabraknie, gdyż w razie potrzeby łatwo ją kupić od producentów – tłumaczy przedstawiciel Lasów Państwowych.

Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego