Jednak nie tylko tytoń próbują przewozić przemytnicy. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu kilku dni funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Korczowej zatrzymali cztery pojazdy pochodzące z kradzieży o łącznej wartości 238 tys. zł. Natomiast w ciągu całego roku funkcjonariusze udaremnili przewóz grubo ponad 100 skradzionych aut o łącznej wartości 6 mln złotych.
Na straży prawa stoją ramię w ramię nie tylko funkcjonariusze BiOSG i KAS, ale często też policji i prokuratury. W marcu na przykład w wyniku wspólnych działań funkcjonariuszy Straży Granicznej wspieranych przez policjantów CBŚP z Chełma, funkcjonariuszy z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego i Prokuraturę Okręgową w Siedlcach zatrzymano siedem osób oraz zarekwirowano ponad pół tony krajanki tytoniowej, prawie 2 tys. litrów spirytusu oraz bez mała 3 tys. szt. papierosów.
Skrupulatne kontrole
W 2017 r. Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zaostrzyły przepisy Kodeksu Granicznego Schengen dotyczące zasad przekraczania granic zewnętrznych. Od 7 kwietnia wszystkie osoby przekraczające zewnętrzną granicę podlegają szczegółowej odprawie granicznej. Każdy podróżny jest sprawdzany w krajowych i europejskich bazach danych w celu ustalenia, czy nie jest poszukiwany, nie obowiązuje go zakaz wjazdu na terytorium UE lub też nie został zastrzeżony jako osoba stanowiąca zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa czy porządku publicznego. – Skutkuje to tym, że na naszych granicach Straż Graniczna zatrzymuje więcej przestępców poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania, było też kilkunastu przestępców poszukiwanych czerwoną notą Interpolu – mówi mjr Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
4 listopada funkcjonariusze Straży Granicznej z przejścia granicznego w Korczowej zatrzymali 36-letniego Ukraińca poszukiwanego przez Interpol międzynarodowym listem gończym. Mężczyzna jest podejrzany o pobicie obywatela Rosji ze skutkiem śmiertelnym. W bazach informatycznych wpisano adnotację, że jest to osoba szczególnie niebezpieczna.
W Medyce strażnicy zatrzymali natomiast 32-letniego Łotysza poszukiwanego dwoma Europejskimi Nakazami Aresztowania (ENA) wydanymi przez Prokuraturę Generalną Łotwy. Mężczyzna był poszukiwany za kradzież broni oraz za obrót środkami odurzającymi w postaci metamfetaminy. ENA wydano także za 55-letnim Holendrem narodowości afgańskiej, który został skazany w Austrii na karę 15 lat więzienia za przemyt narkotyków. Wpadł w ręce naszych służb na przejściu granicznym w Medyce.
Szczególnie ważne są zatrzymania poszukiwanych czerwoną notą. Oznacza ona najwyższy stopień międzynarodowych poszukiwań i jest informacją dla służb wszystkich krajów, że poszukiwany jest niebezpiecznym przestępcą. Jednym z nich był 25-letni Mołdawianin poszukiwany przez mołdawski wymiar sprawiedliwości za kradzież pieniędzy i złotej biżuterii.