Kres pamięci o czynie rewolucyjnym

Pomnik Czynu Rewolucyjnego noszący też nazwę pomnika Walk Rewolucyjnych postawiono wiele lat temu w centrum Rzeszowa. Wkrótce może stamtąd zniknąć, i to wbrew woli większości mieszkańców. Powód? Ustawa dekomunizacyjna.

Publikacja: 21.01.2018 19:30

Agata Łukaszewicz

Agata Łukaszewicz

Foto: Fotorzepa / Waniek Ryszard

Od samego początku pomnik wzbudzał liczne kontrowersje i różne skojarzenia. W stylizowanych liściach lauru jedni widzieli ośle uszy, inni mieli bardziej nieprzyzwoite skojarzenia. Faktem jest, że niemal raz na rok, zwłaszcza na wiosnę, pomnik przeżywa ciężkie chwile. Do tej pory najczęściej za sprawą prawicy, która chciała go zburzyć, bo kojarzy jej się nie z historią miasta, lecz z komunizmem. Teraz ciężkie chwile przyniosła ustawa, za sprawą której z miast i wsi zniknąć mają pomniki upamiętniające m.in. komunizm. Problem w tym, że 90 proc. mieszkańców Rzeszowa, choć do komunizmu im daleko, chce, by pomnik pozostał tam, gdzie stoi – tak przynajmniej wynika z sondy przeprowadzonej w mieście.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego