Kres pamięci o czynie rewolucyjnym

Pomnik Czynu Rewolucyjnego noszący też nazwę pomnika Walk Rewolucyjnych postawiono wiele lat temu w centrum Rzeszowa. Wkrótce może stamtąd zniknąć, i to wbrew woli większości mieszkańców. Powód? Ustawa dekomunizacyjna.

Publikacja: 21.01.2018 19:30

Agata Łukaszewicz

Agata Łukaszewicz

Foto: Fotorzepa / Waniek Ryszard

Od samego początku pomnik wzbudzał liczne kontrowersje i różne skojarzenia. W stylizowanych liściach lauru jedni widzieli ośle uszy, inni mieli bardziej nieprzyzwoite skojarzenia. Faktem jest, że niemal raz na rok, zwłaszcza na wiosnę, pomnik przeżywa ciężkie chwile. Do tej pory najczęściej za sprawą prawicy, która chciała go zburzyć, bo kojarzy jej się nie z historią miasta, lecz z komunizmem. Teraz ciężkie chwile przyniosła ustawa, za sprawą której z miast i wsi zniknąć mają pomniki upamiętniające m.in. komunizm. Problem w tym, że 90 proc. mieszkańców Rzeszowa, choć do komunizmu im daleko, chce, by pomnik pozostał tam, gdzie stoi – tak przynajmniej wynika z sondy przeprowadzonej w mieście.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Regiony
Jak kupować mądrze gaz na zmiennym rynku
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Regiony
Bezpieczne lato w Warszawie – dla wszystkich
Regiony
Gapowicze regionalnym wyzwaniem dla samorządów
Regiony
Katowice stawiają na miejską infrastrukturę rowerową
Regiony
Dolny Śląsk konsekwentnie wspiera Ukrainę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama