Wniosek w tej sprawie miasto ma złożyć jeszcze w styczniu. O ten tytuł stara się też Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.
Prace nad wnioskiem trwały około pięciu miesięcy. Trafił on już do Ministerstwa Kultury. Władzom zależy, by zamek uzyskał ten prestiżowy tytuł na 100-lecie niepodległości Polski. – Budowanie tożsamości narodowej, propagowanie historii oraz krzewienie kultury to jeden z priorytetowych obowiązków każdego samorządowca. Dbałość o przeszłość dla władz lokalnych jest wyznacznikiem budowania teraźniejszości i przyszłości – mówi Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.
– Czuję się w obowiązku dbać o dynamiczny i zrównoważony rozwój ziemi chęcińskiej, a jednocześnie podkreślać gospodarczą i polityczną rolę Zamku Królewskiego w Chęcinach w dziejach naszego kraju. Nie sposób nie docenić wysiłków i trudu budowania historii Polski przez naszych przodków – tłumaczy.
W listopadzie prezydent Andrzej Duda wpisał na listę Pomników Historii Dawny Pałac Biskupów Krakowskich z zespołem katedralnym oraz Stare Miasto w Sandomierzu. Pomnik Historii to najbardziej prestiżowa forma ochrony zabytków w Polsce, nadawana od 1994 r. Dotychczas na liście było 70 miejsc, m.in. zamek krzyżacki w Malborku, pole bitwy na Westerplatte czy klasztor na Jasnej Górze.
Ze Świętokrzyskiego przez lata były na niej tylko kopalnie krzemienia z okresu neolitu w Krzemionkach pod Ostrowcem Świętokrzyskim. A w marcu 2017 r. dołączyły Święty Krzyż i zespół opactwa cystersów w Wąchocku. Teraz taka szansa otwiera się przed zamkiem królewskim w Chęcinach.