Nie tylko ludzie potrzebują zastrzyku młodości

Rozbudowę galerii, założenie ogrodu zmysłów czy nowy domek Baby-Jagi niektórzy mogą uznać za fanaberię lokalnych władz.

Publikacja: 29.01.2018 14:44

Anita Błaszczak

Anita Błaszczak

Foto: Fotorzepa / Kompala Waldemar

I to kosztowną, bo w sumie za 130 mln zł. Przecież od ładniejszych parków, plaży czy siłowni terenowych raczej nie przybędzie miejsc pracy (no, może przez chwilę, gdy będą one instalowane), a w każdym mieście są jakieś inne pilne potrzeby poza rewitalizacją...

Zgadza się. Tyle tylko, że takie podejście nie uwzględnia zmian społecznych i demograficznych zachodzących w Polsce, które w najbliższych latach przyspieszą. Coraz więcej regionów i miast staje przed wizją wyludnienia, starzenia się mieszkańców i utraty funkcji społeczno-gospodarczych. Według raportu prof. Przemysława Śleszyńskiego z PAN, który na potrzeby resortu rozwoju opracował listę średnich miast wymagających szczególnego wsparcia państwa – takiego swoistego zastrzyku młodości wymagają aż 122 ośrodki. Osiem to miasta z woj. świętokrzyskiego, z czego aż cztery (Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Staszów i Jędrzejów) znalazły się w grupie tych, gdzie występuje największe nasilenie problemów społeczno-ekonomicznych, co oznacza też największe zagrożenie utratą funkcji gospodarczych.

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Regiony
Tak Warszawa podniosła się z ruin
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń