Do 150 tys. zł unijnego dofinansowania mogą otrzymać rybacy z kilkunastu gmin objętych zasięgiem Świętokrzyskiej Rybackiej Lokalnej Grupy Działania (ŚRLGD). To pieniądze z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze 2014–2020".
– O dofinansowanie mogą starać się zarówno osoby fizyczne, jak i właściciele firm z gmin Fałków, Ruda Maleniecka, Słupia Konecka, Kluczewsko, Krasocin, Włoszczowa, Secemin, Moskorzew, Radków, Oksa, Małogoszcz, Słupia Jędrzejowska, Nagłowice, Jędrzejów, Sobków, Sędziszów, Wodzisław i Imielno – wylicza Sylwia Szałach z biura ŚRLGD.
Na co można przeznaczyć pieniądze z dotacji? Na „punkty przetwórstwa lub bezpośredniej sprzedaży ryb. Ale tak, by rosła wartość produktów, tworzone były miejsca pracy, propagowane innowacje w dostawach produktów w sektorze rybołówstwa i akwakultury".
Świętokrzyska grupa podaje, że skupia 31 gospodarstw rybackich w 18 gminach. Stawy zajmują tam łącznie blisko 1392 ha. Rocznie gospodarstwa grupy produkują ponad 704 tony ryb. Są to przede wszystkim karpie, a także pstrągi, szczupaki, tołpygi, amury. Rynek zbytu to okoliczni mieszkańcy oraz odbiorcy hurtowi ze Śląska, Krakowa i Kielc.
– Przeważają u nas stawy karpiowe i ryb karpiowatych. Największe stawy są w Rudzie Malenieckiej – mówi Sylwia Szałach. Dzięki m.in. unijnym pieniądzom powstało wiele nowych stawów. Ciągną się one kilometrami choćby przy wjeździe do Rudy Malenieckiej. W tej też gminie w 2007 r. oddana została do użytku nowoczesna wylęgarnia narybku.