Pięcioletni remont dobiega końca. Obok pięciogwiazdkowego hotelu pod marką Raffles (106 pokoi i apartamentów) nowy Europejski pomieści przestrzeń handlową (2700 mkw. od strony Krakowskiego Przedmieścia), a także biura (7000 mkw. na dwóch górnych piętrach).
Remont trwał długo, bo hotel był zaniedbany, prace należało konsultować z konserwatorem zabytków, a standard wymaga starannego wystroju wnętrz. Nad tym wystrojem pracuje Boris Kudlička – wzięty scenograf teatralny i filmowy. Rolę kuratora hotelowego zbioru dzieł sztuki pełni m.in. Anda Rottenberg.
Zaprojektowany przez Henryka Marconiego budynek otwarto dla gości w 1857 roku, po dwóch latach budowy – jednak ostatecznego kształtu nabrał w roku 1878. Bywali tu Helena Modrzejewska i Stanisław Witkiewicz, w pracowni na najwyższym piętrze malował Józef Chełmoński, salon sztuki prowadził marszard-prekursor Aleksander Krywult.
Później, już po generalnym remoncie z okazji 50-lecia, na pokojach gościła m.in. Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna już wówczas noblistka. W dwudziestoleciu międzywojennym stołował się tu Artur Rubinstein, w kawiarni bywał Władysław Reymont. W hotelu mieściła się pierwsza, tymczasowa siedziba nowo wybranego prezydenta Gabriela Narutowicza. U schyłku życia zamieszkał w nim Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Zaglądał młody Jan Kiepura (chociaż, już po wojnie, śpiewał z balkonu sąsiedniego Bristolu).