Pięć gwiazdek plus

Otwarcie odnowionego Hotelu Europejskiego zapowiedziano na najbliższe miesiące, a uroczystą galę – na połowę roku.

Publikacja: 30.01.2018 20:30

Pięcioletni remont dobiega końca. Obok pięciogwiazdkowego hotelu pod marką Raffles (106 pokoi i apartamentów) nowy Europejski pomieści przestrzeń handlową (2700 mkw. od strony Krakowskiego Przedmieścia), a także biura (7000 mkw. na dwóch górnych piętrach).

Remont trwał długo, bo hotel był zaniedbany, prace należało konsultować z konserwatorem zabytków, a standard wymaga starannego wystroju wnętrz. Nad tym wystrojem pracuje Boris Kudlička – wzięty scenograf teatralny i filmowy. Rolę kuratora hotelowego zbioru dzieł sztuki pełni m.in. Anda Rottenberg.

Zaprojektowany przez Henryka Marconiego budynek otwarto dla gości w 1857 roku, po dwóch latach budowy – jednak ostatecznego kształtu nabrał w roku 1878. Bywali tu Helena Modrzejewska i Stanisław Witkiewicz, w pracowni na najwyższym piętrze malował Józef Chełmoński, salon sztuki prowadził marszard-prekursor Aleksander Krywult.

Później, już po generalnym remoncie z okazji 50-lecia, na pokojach gościła m.in. Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna już wówczas noblistka. W dwudziestoleciu międzywojennym stołował się tu Artur Rubinstein, w kawiarni bywał Władysław Reymont. W hotelu mieściła się pierwsza, tymczasowa siedziba nowo wybranego prezydenta Gabriela Narutowicza. U schyłku życia zamieszkał w nim Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Zaglądał młody Jan Kiepura (chociaż, już po wojnie, śpiewał z balkonu sąsiedniego Bristolu).

W 1921 roku, potomkowie założyciela hotelu Aleksandra Przeździeckiego powołali Hotel Europejski Spółkę Akcyjną (H.E.S.A.), która przejęła zarządzanie budynkiem. Podczas oblężenia Warszawy w 1939 r. hotel doznał uszczerbku, jednak w kolejnych latach nadal pełnił swoją rolę – tyle że już „nur für Deutsche". Po wojnie właściciele – za zgodą Biura Odbudowy Stolicy – uruchomili restaurację i rozpoczęli remont. Jednak w 1948 roku, z powołaniem na dekret Bieruta (który jednak dotyczył gruntów, a nie budynków), firmie odebrano własność. Hotel zajęło MON . Dopiero w 1956 r. zdecydowano się na przywrócenie Hotelu Europejskiego. Orbis przyjął tu pierwszych gości w 1962 r. Starania ich potomków – rodzin Przeździeckich i Czetwertyńskich – o odzyskanie majątku rozpoczęły się w roku 1991, a zakończyły – w 2005.

W 2012 r. większość udziałów w spółce objęła (za pośrednictwem Takami Holding z siedzibą w Lozannie) Vera Michalski-Hoffmann – posiadaczka 1,5 proc. akcji szwajcarskiego koncernu farmaceutycznego Roche, wartych ponad 4 mld dolarów (za indeksem miliarderów Bloomberga), a także właścicielka międzynarodowej grupy wydawniczej Libella, związana z Polską za sprawą nieżyjącego już męża Jana Michalskiego. Na krajowym rynku kontroluje oficynę Noir sur Blanc i krakowskie Wydawnictwo Literackie.

Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego