Rolada wołowa z modrą kapustą, cytrynowa spajza, wodzionka, pyry z gzikiem, czernina, oscypki, zalewajki, półgęski – Polska obfituje w niezwykłe regionalne potrawy. Smak większości z nich nie był znany mieszkańcom innych regionów. Teraz to się zmienia, bo zarówno władze wojewódzkie, jak i lokalne organizacje zachęcają turystów do próbowania miejscowych specjałów.
– Pomorskie słynie z gościnności. Jak ją wyrazić najpełniej? Tylko serwując gościom wyjątkowe dania i potrawy kuchni regionalnej – mówi Michał Piotrowski z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. – Od wielu lat podejmujemy starania wspierające produkty lokalne o niepowtarzalnym smaku, przekazując wiedzę o historii naszego regionu. Chronimy przed zapomnieniem smaki ściśle związane z potrawami wytwarzanymi wyłącznie w województwie pomorskim według tradycyjnych metod i receptur.
– Małopolska to region o wyjątkowej tradycji kulinarnej. Produkty regionalne i tradycyjne są atrakcyjną wizytówką naszego województwa. Jako pierwszy region w Polsce postawiliśmy na promocję województwa poprzez produkty regionalne oraz szerzenie naszego dziedzictwa kulinarnego – twierdzi Małgorzata Gorczyca z krakowskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Promocja miejscowych smaków to odpowiedź na wzrost zainteresowania Polaków kulturą kulinarną. Z przeprowadzonego w 2016 r. przez GfK badania dotyczącego zainteresowania kuchnią wynika, że aż 21 proc. ankietowanych zadeklarowało, że uważa się za prawdziwych pasjonatów jedzenia i gotowania. A w ciągu ostatnich dwóch lat o 8 pkt proc. spadł odsetek osób nieumiejących gotować: z 25 proc. w 2014 r. do 17 proc. w 2016 r. Czas w kuchni lubi spędzać 45 proc. ankietowanych.
Wyścig o wpis na listę
Większość regionów promocje swoich tradycji kulinarnych rozpoczęło od zarejestrowania swoich flagowych wyrobów na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak dotąd najwięcej, bo aż 222 produkty, wprowadziło na te listy Podkarpackie. Na drugim miejscu z 203 produktami jest województwo małopolskie, następnie lubelskie (183), pomorskie (178) i śląskie (144). W całym kraju wpisano 1767 produktów tradycyjnych.