Grunty zablokowane na dziesięć lat

Zasady sprzedaży dzierżawionych działek utrudniają współpracę władz lokalnych z inwestorami. Jest szansa, że to się zmieni.

Publikacja: 28.02.2018 01:00

Grunty zablokowane na dziesięć lat

Foto: Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski

Związek Miast Polskich wniósł petycję do Sejmu, w której domaga się szybkiej nowelizacji przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, obowiązującej od 23 sierpnia 2017. Uregulowania te wprowadziły bardzo niekorzystne zasady sprzedaży gruntów komunalnych dzierżawcom. Stosuje się je wstecz. Zabrakło bowiem przepisów przejściowych.

Sejmowa Komisji ds. Petycji zajęła się petycją ZMP 7 lutego br. Posłowie uznali ją za zasadną. Skierowali dezyderat w tej sprawie do ministra Inwestycji i Rozwoju. Szef tego resortu ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi parlamentarzystom. Następnie posłowie zaproponują zmiany w przepisach. Chodzi o nowelizację art. 37 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dodano do niego dwa ustępy 3a i 3b. Nowe przepisy zabraniają sprzedaży gruntu dzierżawcom przed upływem dziesięciu lat od podpisania umowy na dzierżawę. Wcześniej nie było takich ograniczeń. Za zgodą rady miasta było można wydzierżawić grunt inwestorom, którzy zdecydowali się zrealizować przedsięwzięcie z własnych środków. – Dzięki wysokim bonifikatom w czynszu dzierżawnym wynoszącym aż 99 proc. w trakcie inwestycji udało się ściągnąć do Radomia wiele firm z branży produkcyjnej – tłumaczy Konrad Frysztak. – I teraz mamy problem.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Regiony
Dolny Śląsk konsekwentnie wspiera Ukrainę
Regiony
Tak Warszawa podniosła się z ruin
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku